President kuulutas välja öösihikut lubava seaduse

President kuulutas välja öösihikut lubava seaduse

2261
Foto: Flickr

17. märtsil avaldati keskkonnaseadustiku üldosa seaduse ja teiste seaduste muutmise seadus ja see jõustub 1. aprillil käesoleval aastal.

„Kõige suurem muudatus jahimeeste jaoks on see, et öösihik on lubatud nüüd tsiviilkäibes. See aga ei tähenda seda, et alates 1. aprillist tohiks automaatselt öösihikuga jahile minna. Seadus ütleb, et kasutamise eelduseks on ikkagi Keskkonnaameti vastav käskkiri. Millal see käskkiri tuleb, ei ole hetkel teada, aga kui see ilmub, siis me anname sellest kindlasti teada,“ selgitas EJS-i juhatuse liige ja laskesportlane Endrik Raun.

Öösihiku tsiviilkäibesse kasutamisele võtmise ettepaneku tegid 11 Riigikogu liiget: Riho Breivel, Andres Metsoja, Heiki Hepner, Tarmo Kruusimäe, Üllar Saaremäe, Kalle Grünthal, Uno Kaskpeit, Andrus Seeme, Kalle Laanet, Alar Laneman ja Ivari Padar. Selle kasutusvõtu põhjus on ohtliku viiruse, sigade Aafrika katku, jätkulevik riigis. Öösihiku kasutamine on väga efektiivne meede metssigade arvukuse vähendamisel. Metssigade väike arvukus on kõige olulisem viirust piirav faktor. Mida väiksemad on kokkupuuted metssigade ja nende karjade vahel, seda vähem on viirusel võimalik levida.

Öösihikut saab praktiliselt kasutama hakata alles siis, kui Keskkonnaamet annab oma käskkirjaga selleks loa. Öösihiku kasutamine on käskkirjaga lubatud ainult metssigade arvukuse reguleerimiseks sigade Aafrika katku tingimustes. Muude ulukite jahtimisel on öösihiku kasutamine keelatud.

Täpsemalt saab seaduse muudatusest lugeda siit (PDF).