Postimees Juunior küsib, Tõnis Korts vastab: miks tegutsevad mõned loomad just öösel?

Postimees Juunior küsib, Tõnis Korts vastab: miks tegutsevad mõned loomad just öösel?

2319
Foto: Ben Locke/Flickr

Postimehe noortele mõeldud erilehe Postimees Juunior lugejatel on võimalus spetsialistidelt küsida loomateemalisi küsimusi. Seekord vastab küsimusele EJSi tegevjuht Tõnis Korts.

Öine eluviis on metsloomadel välja kujunenud pikas arengus. Need loomad, kes öösel toimetavad, armastavad päevasel ajal magada. Paljud meil elutsevad kiskjad, nagu näiteks kährikkoer ja mäger, peavad toidujahti videvikus ja öötundidel.

Öösel tegutsevatel loomadel on tavaliselt hea kuulmine, haistmine ja kohanenud nägemisvõime. Öösel tegutsevatel loomadel on vahel ka suuremad ja väljaulatuvad silmad. Sellised silmad on ka valgustundlikumad.

Pimeduse varjus on kiskjatel kergem saagi juurde hiilida ja seda tabada.
Osa loomi on öise eluviisiga sellepärast, et see leevendab looduslikku konkurentsi toidu pärast, mida osa päevase eluviisiga loomi samuti kasutab. See võimaldab eri liikidel elutseda sama söödabaasiga territooriumil. Samuti kuivadel aladel ja kuivas kliimas elavad loomad on öise eluviisiga seepärast, et mitte kulutada organismist liigset vett. Öine aeg on jahedam ja neile tegutsemiseks parem.

Igas lehes vastab loomaekspert ühele küsimusele. Kui tahaksid midagi teada loomade eluviisi kohta, saada küsimus juunior@postimees.ee.