Põllumajandus- ja Toiduamet: käes on sigade Aafrika katku leviku kõrghooaeg

Põllumajandus- ja Toiduamet: käes on sigade Aafrika katku leviku kõrghooaeg

162
Foto: PTA

Sigade Aafrika katk (SAK) on Euroopas ja Eesti lähiriikides laialt levinud. SAK levik farmidesse põhjustab suurt majanduslikku kahju. Eestis on varasematel aastatel hukatud ca 55 000 kodusiga.

SAK levikut farmidesse saab piirata bioturvalisuse nõuete järgimisega. Nii kodu- kui metssigade hukkumistest tuleb teavitada Põllumajandus- ja Toiduametit.

Eestis on sellel aastal tuvastatud SAKile kokku 6 viiruspositiivset metssiga Võrumaal ning Põlvamaal. „See näitab, et SAKi viirus ringleb endiselt meie metssigade hulgas ning on seeläbi ohuks meie seakasvatuse ettevõtetele,“ sõnab Põllumajandus- ja Toiduameti (PTA) loomatervise ja -heaolu osakonna peaspetsialist Helen Prommik.

Prommiku sõnul avas SAKi suvise kõrghooaja Balti riikidest Leedu, kus 14. juunil tuvastati SAK ühes kodumajapidamises. „SAKi levikuoht loomapidamise ettevõttesse on suur ka Eestis. Kaugematest riikidest on juunikuus SAK diagnoositud Poola, Bosnia ja Hertsegoviina, Ukraina, Rumeenia, Saksamaa ning Kreeka seafarmides,“ lisas ta.

Viimased SAKi juhtumid Eesti kodusigadel olid peaspetsialisti sõnul 2023. aasta juulis, kui SAK diagnoositi kahes seafarmis ning hukati ligi 9400 kodusiga. „Mõlema farmi puhul pärinesid SAK viiruspositiivsete metssigade leiud  farmist vähem kui 10 kilomeetri kauguselt,“ kinnitab ta.

Vastutus oma sigade tervise eest lasub endiselt seakasvatajatel, sest haiguse farmi sattumise riski saab vähendada asjakohaste bioturvameetmete rakendamisega. Bioturvalisuse meetmete hoolas järgimine on ülioluline, et kaitsta seakasvatuse ettevõtteid SAKi viirusega nakatumise eest. Seetõttu on hea kriitilise pilguga üle vaadata oma farmis rakendatavad bioturvalisuse meetmed, vajadusel neid parendada ning kindlasti tuletada oma farmi töötajatele meelde kõik vajalikud bioturvalisuse nõuded ning nende järgimine.

Aastatel 2015–2017, 2021 ning 2023 Eesti seakasvatust laastanud sigade Aafrika katku (SAK) puhangud on olnud just suvekuudel juunist septembrini. Kokku on haiguse tõttu hukkunud või hukatud 30 taudikoldes pea 55 000 siga, taudipuhangutega seotud majanduslik kahju on üle 11 miljoni.