Põdravasikad on juba tragid

Põdravasikad on juba tragid

149
Põdravasikad. Foto: Jaan Mitt/Looduskalender

Aprilli teisel poolel algas põdralehmadel poegimine, aga see täieneb maikuus.

Esmakordselt poegivatel kuni paariaastastel põdralehmadel sünnib tavaliselt üks vasikas. Emasloomade vanuse kasvades ja hea toitumuse korral võib vasikaid sündida kaks ning haruharva kolm, kirjutab Looduskalender.

Vastsündinute kaal võib päris tublisti kõikuda: jäädes kuue ja kuueteist kilo vahemikku. Tragid vasikad hakkavad lisaks emapiimale pea kohe ka rohtuliblesid toiduks tarvitama. Ohu korral jäädakse lihtsalt maapinnale lamama. Juba mõnenädalaselt joostakse inimesest kiiremini ja kolmenädalaselt alustatakse noorte puuvõrsetega maiustamist.

Põdravasikas tarbib olenevalt vanusest kuni paar liitrit piima päevas ja põdralehm imetab neid hilissügiseni, aga selleks ajaks kaaluvad vasikad juba kõvasti üle saja kilo.

Juhul, kui peaksite metsas üksi lamavat põdravasikat kohtama, oleks targem kiirelt taanduda. Põdralehm jätab vasikad sageli puhkama käies neid imetamas, enne kui vasikad juba sedavõrd teokad, et emaga kaasas käia.

Üksikut põdravasikat ei maksaks orvuks või hüljatuks pidada. Suured loomad tunnevad oma eluruumi hästi nagu ka ümbruskonnas valitsevaid ohte.

Veidi aega enne poegimist sunnib põdralehm temaga koos talve veetnud, eelmise aasta noorlooma iseseisvat elu alustama (emasloom ajab mullika lihtsalt minema).

Aastased põdramullikad peavad iseseisvalt hakkama saama. Kevad ja varasuvi ongi selline aeg, kus kogenematud põdrad linnadesse, asulatesse satuvad.

Öisel pimedal ajal ületatakse maanteid ja sageli ei pääseta enam päevase tiheda liikluse tõttu tuttavasse metsa tagasi. Stressiseisundis kaotavad noorloomad orientatsiooni ja siis võib kõike juhtuda. Aastavanuste põdrapullikeste sarved on harunemata nn pulksarved.

Põdrapullid kasvatavad sarvi, mis kaetud pehme nahaga.

Looduskalender