Piltuudis: sokkudel on sarved juba paljad

Piltuudis: sokkudel on sarved juba paljad

943
13. aprillil on näha juba puhtaid sarvi. Fotod: Priit Vahtramäe rajakaamera

Viljandimaalt Lembitu jahiseltsist saabus teade, et vanematel tugevatel isasloomadel on sarved juba paljad.

Uued sarved kasvavad vanematel sokkudel varem ja aprilli teisel poolel hakkavad nad neid nahast puhastama. Noortel isasloomadel jõuab sarve areng lõpule mai lõpus juuni alguses.

Sarved on suures osas looma tervise ja elujõu indikaatorid, aga mitte ainult. Sarvede areng sõltub ka mitmetest looduslikest tingimustest, nagu näiteks toidu kvaliteet. Jahimehed hindavad isalooma sarvede põhjal tema vanust ja soojätkamise võimet (sarvede areng on seotud ka sugunäärmete tegevusega). Tugevad ja hästi arenenud isasloomad kuuluvad põhikarja ja neid, nagu tugevaid emasloomigi, hoitakse. Tugeva ja terve põhikarja olemasolu on kestliku jahimajanduse arendamisel äärmiselt tähtis. Majandada saab aga siis, kui teatakse, kes jahipiirkonnas elavad. Rajakaamerad on üks viis, kuidas seda informatsiooni hankida.

Võrreldes 2019. aasta vaatlustega oli 2020. aastal sarve puhastamine 10 päeva varem. Eelmisel aastal selles kohas puhastas sokk sarved 25. märtsil ja üle eelmisel aastal 4. märtsil, nagu näha ka rajakaamera pildist. Sellel aastal toimus puhastamine koguni 13‒14 päeva hiljem kui 2020. aastal.