Pärnus hinnati rohkelt šaakali koljusid ning mõõdeti hooaja suurim sokusarv (18.03 lisatud...

Pärnus hinnati rohkelt šaakali koljusid ning mõõdeti hooaja suurim sokusarv (18.03 lisatud tabel)

5400
Kõrgeima hinde said Pärnumaal Vändra jahimaalt Aivar Karu kütitud sokusarved - 193,5 CIC-i punkti. Fotod: EJS

15. märtsil toimus jahitrofeede piirkondlik hindamine Pärnus. Enim mõõtsid eksperdid sokusarvi, millest üks sai seni hinnatutest kõrgeimad punktid.

„Pärnus hinnati üle saja sokusarve, millest üks osutus tänavu mõõdetuist suurimaks,” ütles EJSi tegevjuhi asetäitja Andres Lillemäe. Trofee-eksperdid hindasid kõrgeimale hindele Pärnumaal Vändra jahimaalt Aivar Karu kütitud sokusarved, mis sai 193,5 CIC-i punkti.  Suure tõenäosusega pääseb see ka Eesti läbi aegade parimate trofeede kataloogis metskitse 5 parima trofee hulka, ent enne peab selle rahvusvaheline trofeekomisjon kinnitama. „Sellest trofeede hindamisest võib aga järeldada, et metskitse populatsioon on Eestis praegu heas seisus,“ selgitas Lillemäe.

„Sel aastal toodi Pärnusse hindamisele kokku umbes 300 jahitrofeed, mida on eelmise maakondliku hindamisega võrreldes tunduvalt rohkem,“ ütles Pärnu Jahimeeste Liidu tegevjuht Eero Nõmm. „Üllatavalt palju toodi hindamisele ka šaakali koljusid ja nende tase oli üle keskmise, mille järgi võib öelda, et populatsioon on tugevas tõusutrendis,“ lisas Nõmm.

Šaakalikoljud.

Samas oli märgata sigade Aafrika katku laastavat mõju, mille tõttu on küttimisaktiivsus vähenenud ning selle võrra ka hinnatavate trofeede arv. Tavapärasest väiksem oli ka kiskjate osakaal, nt hundi koljusid ja nahku oli vaid paar tükki, samuti ilvese omasid.

Enamikke 15. märtsil hinnatud trofeesid on võimalik ka kõigil huvilistel näha. Järgmisel nädalal panevad Pärnumaa jahimehed enda jahimajja üles jahitrofeede näituse. Sama plaanivad teha ka Saaremaa jahimehed, kes avavad trofeede näituse 20. märtsil Kuressaare lossis. Üleriiklik jahitrofeede näitus avatakse aga 18. aprillil Põltsamaa lossis. Tänavu korraldatakse jahitrofeede näitust 13. korda.

Trofeesid hindasid: Ahti Kriisa, Peeter Hussar, Eda Pärtel, Eiki Hansar, Martin Hein, Aleksander Siimenson, Alar Kuusik, Mait Mägi, Aili Pärtel-Beljajev, Väino Lill, Eiko Kaldoja, Raul Aalde, Airek Kolju, Kairi Reinvart, Uno Treier, Rein Sõitja, Koit Kivikas, Kalev Männiste, Tiit Rammul, Andrus Rinaldi, Lauri Valdur, Kaido Kivikas, Anne Reitel, Kalev Pitsal, Arvi Lepisk, Priit Teder, Jaak Jaanson, Meelis Niil, Veiko Esula, Mihkel Uudikas, Andres Lillemäe.

Pärnumaa jahitrofeede galeriid näeb SIIT. Hindamistulemusi näeb SIIT.

Järgmised piirkondlikud trofeehindamised toimuvad:

  • 18. märtsil Saaremaal Kuressaare lossis (Lossihoov 1),
  • 23. märtsil kl 10 Valgamaal Valga Jahindusklubis (Kuperjanovi 76),
  • 30. märtsil kl 10 Tartumaal Tartu Jahindusklubis (Võru mnt 80).

Jahitrofeesid hinnatakse eesmärgiga ulukite populatsiooni ja seisundi kohta andmeid saada. Jahitrofeede väärtustamine baseerub kolmel sambal. Esimene on jahikultuuriline ja peegeldab jahimeeste austust nii looduse, ulukite kui ka oma ameti vastu. Teine on pedagoogiline, mis annab infot selle kohta, millised ulukid meie metsades elutsevad ja võimaldab selgitada looduse keerukaid protsesse ja nende omavahelisi seoseid. Kolmas sammas on aga teaduslik. Jahitrofeede süstemaatiline kogumine, mõõtmine ja katalogiseerimine annab hindamatu informatsiooni teadustööks ja populatsioonide hindamiseks.