Pärnumaa külade vaheline siseturvalisuse võistlusmäng

Pärnumaa külade vaheline siseturvalisuse võistlusmäng

990
Foto: EJS

4. septembril toimus Pärnumaal külade vaheline siseturvalisuse võistlusmäng, mis sai teoks MTÜ Pärnumaa Kodukant eestvedamisel. Kohal oli ka EJS-i esindus.

Tänavune omalaadne võistlus sai teoks juba kuuendat aastat järjest ning peeti sel korral viimase võistlusmängu võitja, Halinga küla eestvedamisel. Korraldust toetas ka Üllar Kütt, Pärnu politseijaoskonna juht. Kokku osales 12 suuremat Pärnumaa küla kuni viieliikmelise võistkonnaga, kus noorim liige oli kümnekuune Agnes Lindi külast.

Esmakordselt oli oma turvalisuse kontrollpunktiga väljas ka Eesti Jahimeeste Selts, tutvustades „Ulukid teel“ projekti raames kaht suuremat ohutust tõstvat projekti. Värskeim neist ‒ teavituskampaania „Ulukil on alati peatee“ ja lisaks juba aasta algusest käivitatud valgustõkke reflektorite mõju-uuring.

Kontrollpunkti juures olid väljas vastavad uudsed QR-koodiga „liiklusmärgid“, kleebised, maanteepost koos reflektoriga ning mõistagi projektijuht Urmas Salmu.

Küla esindusvõistkonna ülesandeks oli tähelepanelikult kuulata ja vajadusel küsida, kõigeks selleks oli aega täpselt 12 minutit. Punktisaak määras ju võistkonna lõpliku koha. Urmasel tuli seetõttu teha kiirelt ja kokkuvõtvalt ülevaade mõlemast projektist.

Tähtsaima osa moodustas QR koodi alla peidetud juhend autojuhtidele, mida kohapeal ka usinalt prooviti alla laadida. Siira huviga kuulati teavet ettevaatusabinõudest vältimaks kokkupõrget metsloomaga ning sellest, mida teha, kui õnnetus on juba juhtunud, lisaks mitmeid huvitavaid seiku eluslooduses toimuvast. Elevust tekitas teadmine kuidas määrata kaugust, kui sul on vaid üks silm. Nii sai paljudele selgemaks ka see, miks metsloomal on vahemaad enda ja auto vahel nägemise abil raskem määrata kui inimesel, seda eriti pimeduses. Kõik said endale kaasa ka ühe tutvustava infolehe ja kleebise.

Paljusid huvitas lisaks reflektorite senine mõju metsloomade käitumisele, kus üllatuseks teadis sellest jahimeeste algatusest igast külast vähemalt üks või isegi mitu võistlejat. Jahimeestele sooviti läbirääkimistel riigiga edu, et selline lihtne ja siiski odav abivahend jõuaks märksa laiemalt kasutusse. Võtame seda kui usaldust jahimeeste algatuse vastu ja jätkame senise metsloomade ja ulukite kokkupõrgete statistika kogumisega.

Kokkuvõtvalt oli tegu igati hea kogemuse ja vastukaja kogumisega. Pärnumaa külade vahelise siseturvalisuse võistlusmängu üldvõitjaks tuli Eesti Punase Risti Pärnumaa selts. Järgmisel aastal toimuvad võistlused arvatavasti Häädemeeste vallas.