MTÜ Eesti Jahinaised tähistasid 10. aastapäeva

MTÜ Eesti Jahinaised tähistasid 10. aastapäeva

251
Saaremaal peeti metssea- ja hirvejahti. Fotod: Meelis Koks ja Eha Põhako-Janson

27. jaanuaril, kogunes 17 jahinaist Salme jahiseltsi jahimaja juurde, et väärikalt tähistada kümnendat sünnipäeva.

MTÜ Eesti Jahinaised registreeriti 27.01.2014 Merit Kindsigo, Hegne Lumpi ning Triin Roostfeldti poolt. Juba aastaid enne olid samad naised korraldanud igal sügisel suurulukijahti “Jahis ainult naised” ning aeg tundus küps naisküttide liikumine ametlikuks teha.

“10. aastapäev võiks olla juba ühe ägeda kogukonna ja liikumise jaoks piisavalt märgiline kuupäev, et seda tasub tähistada. Nii see mõte veerema sai. Kuna väga vahvalt juhtus 27. jaanuar olema laupäev ja muidugi täiesti jahihooajal, tundus täierti iseenesestmõistetav, et tähistame jahiga tagasihoidlikku juubelit,” selgitas MTÜ Eesti Jahinaised eestvedaja Maria Põhako.

Saaremaa on vast iga jahimehe jaoks eriline kant, nii ta on ka naisküttide. 27. jaanuaril, lumise ja selge ilmaga jahilaupäeval kogunes 17 jahinaist Salme Jahiseltsi jahmaja juures, kus neid ootas üle 30 jahimehe, kes olid ette valmistanud uhke jahipäeva. 

Jahi algus

Salme Jahiseltsis alustatakse päeva alati lipu heiskamisega ja nii ka seekord. Seejärel loeti ette jahiohutus, päevaplaan ja load, mida kütitakse. Jahijuhataja oli konkreetne ja hästi ettevalmistunud.

Naised ja mehed jagati kütiliinidesse ja mindi kohale. Kaks ajujahti oli planeeritud ja nii ka tehti. Kui kütid paigas, läksid koeramehed ja ajumehed ja -naised liikuma. Palju ei kulunud, kui juba hakkasid kostma hauked ning raadiost anti teada loomade liikumisest. Esimese ajujahi saak oli 10 metssiga. Naistel õnnestus kamba peale küttida kuus metssiga.

Vahepeal olid kohale jõudnud Keskkonnaameti inspektorid, et kahe jahi vahel dokumendid, relvad ja koerad üle kontrollida. Siinkohal juhatas jahijuhataja kõik inspektorite juurest läbi, kontrolliti, mis vaja, ja päev võis jätkuda.

Teine ajujaht

Teises ajujahis ajasid koerad välja hirve ja metsseakuldi, kes ka küttida õnnestus. Päeva saak oli 11 metssiga ja 1 hirv.

Kahe ajujahi peale kokku käis metsas uhke variatsioon jahikoeri. Esindatud tõud olid: saksa jahispanjel, slovaki hagijas, saksa jahiterjer, ida-siberi laika, lääne-siberi laika, vene-euroopa laika, karmikarvaline ja pikakarvaline taks ning siledakarvaline foksterjer. Tagalas oli ootevalmis veel verejälje katsetega saksa karmikarvaline linnukoer. Jahipaiga eripäraks oli aga see, et koerad jagunesid kahe ajujahi peale ilusti ära ja igaühele jagus kohta ja looma, kellele oma uhket häält tutvustada.

Peale teist ajujahti koguneti jahimaja juures, austati loomi ja lõpetati jahipäev lipu langetamisega jahisarve saatel. Lipu langetamise au anti Sirje Laglele, kes tunnustati ka jahikuningaks. Kuna jaht oli ikkagi piduliku tooniga, jagas Linnamäe lihatööstuse esindaja ka jahijuhatajale, MTÜ Eesti Jahinaised esindajale ja jahikuningale kingikoti.

Jahinaised kinkisid jahiseltsile meeneks kalendri, mis samuti trükiti sellel aastal kümnendat korda. Jahipäeva lõpuks ei olnud vaja küsida, kas naised jahiga rahule jäid. Igaüks tuli ise ja kiitis jahipäeva. Päev oli korraldatud hästi ja selgelt, juba hommikust saati oli kohe tunne, et külalised olid oodatud ja võeti väga soojalt vastu. Mehed olid viisakad ja heatahtlikud.

Jahipäeva lõpuks katsid naised laua ja mehed valmistasid maksast väga maitsva kastme ning koos saadi koduse peolaua taga päevamuljeid jagada. 

MTÜ Eesti Jahinaised tänavad Salme Jahiseltsi kauni jahipäeva eest! Oli rõõm käia Saaremaal, oli rõõm olla oodatud! 

Jahipilte saab vaadata siit ja jahinaiste tegemisi jälgida: www.eestijahinaised.ee.