Moodsad jahirelvad 2022

Moodsad jahirelvad 2022

1991
Foto: repro

TEKST KAUPO KINDSIGO, jahispordi liidu instruktor-treener

Pärast USA-s Las Vegases toimunud SHOT Show messi ja Nürnbergi IWA messi on uued suundumused 2022. aastal väga selgelt näha.

Tähelepanuväärselt palju jahirelvatootjaid nii siin- kui ka sealpool Atlandi ookeani on tegelenud innovaatiliste jahirelvade väljatöötamise, konstrueerimise ja tootmisega. Müügile on tulnud kümneid täiesti uusi jahirelvi tuntud tootjatelt.

Süsinikkiud

Selgelt on näha süsinikkiust (ingl carbon-fiber) relvaraudade ja laadide võidukäik. Kümmekond aastat tagasi, kui USA firma PROOF Research hakkas esimesena tootma süsinikkiust raudasid, tõusid esile järgmised tõsiasjad.

  1. Süsinikkiust rauad on kuni 64% kergemad kui traditsioonilised sarnase kontuuriga terasest relvarauad.
  2. Match-klassi täpsus.
  3. Kuni 14 korda suurem soojusjuhtivus laskmise ajal jahedamate ja kauakestvamate relvaraudade jaoks.
  4. Kiire (paljulasulise) tulistamise korral ei muutu kuulide tabamispunkt.
  5. Vähenenud relvaraua vibratsioon.
  6. Enneolematu vastupidavus.

Süsinikkiust laadi iseloomustab ilmastikukindlus, suur jäikus, tugevus ja ülikerge kaal. Mõned tootjad kinnitavad, et süsinikkiust laad vähendab relva tagasilööki. Süsinikkiust raudade ja laadide võidukäiku on siiani takistanud väga kõrge hind.

Custom, käsitööfirmad Cristensen Arms, PROOF Research ja Gunwerks võisid varem oma süsinikkiust relvadele külge riputada ka 7000 kuni 10 000 USA dollari suuruse hinnalipiku, aga tavajahimehed vaatasid seda vesise suuga pealt ja ootasid aega, millal hinnad kosmosest maa peale tulevad …

Nüüd on tavajahimehele kättesaadava hinnaklassiga (umbes 1500 USA dollarit) süsinikkiust relvaraua ja/või laadiga jahirelvi tootevalikusse lisanud näiteks Howa (HS Carbon Fiber), Springfield (Waypoint), Savage (110 Ultralight), Browning (X-Bolt Mountain Pro), ka meie naabrite soomlaste süsinikkiust laadiga Sako (85 Carbonlight), mis kaalub ainult 2,4 kilo (!), Christensen Arms (Ridgeline), Bergara (Mountain 2.0).

Foto: repro
Foto: repro

Kallima poole peal, alates 3000 USA dollarist, pakutakse hulgaliselt süsinikkiust jahirelvi: Bergara (MGLite Cure), Fierce (Reaper Chassis), Weatherby (Mark V Backcountry Ti), Nosler (M48 Mountain Carbon), MPA (BA Ultra Lite Hunter), Steyr (Carbon), Blaser, Mauser, Sauer, Strasser süsinikkiust laadidega erinevad mudelid.

Otseveolukud

Väga kiiret ümberlaadimist võimaldavad otseveolukkudega jahirelvad. Uus, Beretta esimene liikuva lukuga jahirelv Beretta BRX1, innovaatilise kujunduse, paljude reguleerimisvõimaluste, AR-I meenutava roteeruva 8 (standardkaliibrid) kuni 16 (magnumkaliibrid) sulgurpinnaga lukuga, kerge, ainult 3,2 kg kaaluv otseveolukuga jahirelv. Beretta BRX1 on läbinud ka karmi nn NATO-testi: sellest relvast tulistati paduvihmas, külmkambris, üks relv tulistas 120 000 lasku jne. Beretta BRX1 näitas ennast parimast küljest!

Foto: repro

Haenel JAEGER NXT on uus, otseveolukuga, lineaarse torsioonlukuga jahirelv. Kujundatud pliivaba laskemoona kasutamiseks.

Ergonoomilised binoklid

Aasta 2022 mudelivalikus üllatab Nikon jahimehi väga kompaktsete ja ergonoomiliste binoklitega: MONARCH M7; 8 × 42 ja 10 × 42. Kerge, vaid 680 g kaaluv binokkel annab 1000 m peal vaatevälja laiuseks väga korraliku 145 m. Peopessa mahtuv binokkel (14 cm pikk ja 13 cm lai) teravustab juba alates 2,5 m peale ja on kristallselge pildiga.

Proovisin ka 10 × 42 binokli ära ja tõesti, vaateväli on natuke kitsam, aga selle eest on kaugemal asuvad detailid suurema suurenduse tõttu paremini näha. Tänu uue, eriti madala dispersiooniga (ED) tehnoloogiaga läätsedele on vaadeldav pilt selge, loomulik ja täiesti moonutusevaba. Vee- ja udukindlus on tagatud.

Väljapööratavad ja libistatavad kummist silmaklapid, millel on mitme klõpsuga tugi, võimaldavad silmade lihtsat positsioneerimist õigesse vaatepunkti. Kummine kate on mugav ja käepärane!

NIKON MONARCH M7 binoklid saab ka statiivile paigutada, pikkadel varitsusjahtidel või hiilimisjahis on see päris mugav! Nikon paigutab MONARCH M7 sarja ka väga kättesaadavasse hinnaklassi: suurusjärk on 500 eurot. Kõige suurem valik binokleid on näha siit.