Maalehe veebis näeb maaelufoorumi otseülekannet

Maalehe veebis näeb maaelufoorumi otseülekannet

1822
Foto: EJS

13. veebruaril toimub Tartus Maaelufoorum 2019, kus tutvustatakse riigikogu valimiste eel erakondade seisukohti maaelu arengu, põllumajanduse, jahinduse ja metsanduse teemadel. Arutelus osalevad kõikide valimistel osalevate erakondade esindajad ja valdkonna eksperdid.

Maaelufoorumi arutelude fookuses on avaliku huvi ja erahuvi omavahelised seosed ning põrkumiskohad. Viimased aastad on näidanud, et üha enam on vaja leida tasakaalu ühiskonna ja ettevõtjate ootuste ning võimaluste vahel. Teravalt on näiteks esile kerkinud metsade majandamise, puidu väärindamise, rändlindude ja ulukite küttimise teemad, aga ka taimekaitse ja mesinduse omavahelised seosed, kirjutab Maaleht.

Väärtusliku põllumaa kaitsmiseks tehtud ettepanekud panid paljusid küsima, millisel määral on õigustatud eraomandi kasutamisele seatavad piirangud? Avalikes huvides on tagada elektrilevi Eestis, kuid millised võimalused on tehnovõrkude talumiskohustuse õiglaseks kompenseerimiseks maaomanikele. Nii regionaalpoliitika kui põllumajanduse toetamine ja tootmisele seatavad piirangud on läbipõimunud avalikust huvist.

Maaelufoorum 2019 korraldatakse Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja, Eestimaa Talupidajate Keskliidu, MTÜ Eesti Noortalunikud, Eesti Agraarökonomistide Assotsiatsiooni ja Eesti Maaülikooli koostöös. Foorumi korraldamist toetab Euroopa Liit.

Maaelufoorumit saab jälgida Maalehe veebis. Foorum saab alguse kell 10 ning ühtekokku peetakse neli arutelu.


Ajakava:

10.00 Avasõnad
Mait Klaassen, Eesti Maaülikool
Roomet Sõrmus, EPKK
Kerli Ats, Eestimaa Talupidajate Keskliit

10.15 I arutelu: Jätkusuutlik põllumajandus ja keskkonnakaitse

Ekspertpaneel: Olav Kreen (EPKK), Andres Tamla (Mesinike Liit), Airi Külvet (Liivimaa Lihaveis)

Erakondade paneel: Ivari Padar (SDE), Tarmo Tamm (Keskerakond), Urmas Kruuse (Reformierakond), Merry Aart (EKRE), Kaul Nurm (Vabaerakond), Helir-Valdor Seeder (Isamaa)

11.15 II arutelu: Avalik huvi ja erahuvi

Ekspertpaneel: esinejad täpsustamisel

Erakondade paneel: Priidu Pärna (Isamaa), Urmas Kruuse (RE), Tarmo Tamm (KE), Ivari Padar (SDE), Ando Tulvik (EKRE), Kaul Nurm (VE)

12.15 Lõuna

13.15 III arutelu: Jätkusuutlik metsandus ja jahindus

Ekspertpaneel: Ülle Läll (Keskühistu Eramets), Tõnis Korts (Eesti Jahimeeste Selts), Andres Talijärv (Eesti Erametsaliit)

Erakondade paneel: Helir-Valdor Seeder (Isamaa), Urmas Kruuse (RE), KE esindaja, Ivari Padar (SDE), Kalle Põld (EKRE), Kaul Nurm (VE)

14.15 IV arutelu: Maaelu ja regionaalpoliitika tulevik – kuidas edasi?

Ekspertpaneel: Roomet Sõrmus (EPKK), Kalle Hamburg (Taluliit), Valdek Haugas (Leader Liit), prof Rando Värnik (EMÜ)

Erakondade paneel: Urmas Kruuse (RE), Tarmo Tamm (KE), Ivari Padar (SDE), Helir-Valdor Seeder (Isamaa), Kaul Nurm (VE), Igor Taro (Eesti 200), Elurikkuse Erakond, Rohelised, Mart Järvik (EKRE)

15.45 Maaelufoorumi kokkuvõte: Eesti Maaülikooli prof Rando Värnik