Maailmas tähistatakse eluslooduse päeva

Maailmas tähistatakse eluslooduse päeva

2461
Foto: Flickr

3. märtsil tähistatakse ülemaailmselt eluslooduse päeva.

Tänavune eluslooduse päev (world wildlife day) pühendub teemale “Suured kaslased – kiskjad ohu all”, mis tõstab suurte kaslaste (kuhu kuuluvad tiiger, lõvi, puuma jt) populatsiooni probleemi esile.

Kuigi kaslasi võib loomaliikidest pidada üheks tuntumaiks, varitsevad neid tänapäeval mitmed ohud, mis tihtipeale on seotud inimtegevusega. Suurte kaslaste arvukus on tunduvalt vähenemas elupaikade ja toidu vähenemise või kaotuse tõttu, aga ka salaküttimise, illegaalse kaubanduse jms tõttu. Näiteks on tiigri populatsioon viimase saja aasta jooksul langenud 95% ning Aafrika lõvi populatsioon 20 aastaga 40%.

Foto: Flickr

Viimase sajandi jooksul on murettekitaval määral hakanud suurte kaslaste populatsioon vähenema. Tänavusel eluslooduse päeval on võimalik selle liigi ohustatud olukorra teadlikkust tõsta ning üle maailma toimub seetõttu mitmeid üritusi.

20. detsembril 2013. aastal otsustas ÜRO välja kuulutada 3. märtsi, varem teada kui CITESi ehk Washingtoni konventsiooni (tõlkes loodusliku loomastiku ja taimestiku ohustatud liikidega rahvusvahelise kaubanduse konventsioon) asutamise päev, ülemaailmseks eluslooduse päevaks, et tõsta teadlikkust maailma loomariigist ja loodusest.

Priit Laatre Maksu- ja Tolliametist on varasemalt jahimeestele CITESt tuvustanud.

EJSi tegevjuhi Tõnis Kortsu sõnul on CITES ehk Washingtoni konventsioon väga oluline dokument, mis ka Eestis mõjutab olulisel määral jahimeeste elu. „Tutvustame seda dokumenti põhjalikult nii noorjahimeeste koolitusel kui ka jahimeeste täiendkoolitustel.“ lisas Korts  „Ka ilvesel ei ole hetkel parimad ajad ja aasta loomaks valimisega soovime meie oma kaslase elu ja muredega lähemalt tuttavaks saada ja ka teda ennast rohkem tutvustada.“

Vaata ülemaailmse eluslooduse päeva kohta lähemalt SIIT.