Maailmakoristuspäev läheneb! Ka jahimehed saavad kaasa aidata

Maailmakoristuspäev läheneb! Ka jahimehed saavad kaasa aidata

4189
Foto: Aldo Luud

Juba 15. septembril toimub ülemaailmne prügikoristuspäev World Cleanup Day, kus ka jahimehed on oodatud kaasa lööma.

Jahimehed kui metsa silmad ja kõrvad on tavaliselt ühed esimesed, kes metsas muutusi ja eripärasusi märkavad. Tänavu on meil käimas looduskaitseteemaline aasta, siis on ka jahinduses loodushoid teemas.

Prügikoristuspäeva koordinaator ütles Maalehele, et kuigi nn prügikaart on küllalt tihedalt juba täitunud punktikestega, mis tähistavad paiku, kus suurem kogus prügi looduses vedeleb ning mis ootavad 15. septembril nobedaid töökäsi, on seal veel küllaga ka „valgeid” alasid.

„Eriti kutsume prügi kaardistama üles hiidlasi, virumaalasi, pärnakaid, valgamaalasi ning ka Kesk-Eesti inimesi,” viitas maailmakoristuspäeva Eesti kommunikatsioonijuht Eger Karuse, kus kandis prügi on hõredamalt kaardile kantud.

Kõik need, kes peavad plaani 15. septembril koristama minna, end talgutele ära registreeriksid. Karuse rõhutab, et see on oluline, sest nii on lihtsam talguid korraldada.
Registreerida saab läbi kodulehe www.maailmakoristus.ee. Teise võimalusena võib prügistatud paigast pildi teha, märkida üles prügi koguse, koostise ja asukoha ning saata see aadressile info@maailmakoristus.ee.

Prügi kaardistada saab spetsiaalse World Cleanup rakenduse abil, viimane aeg seda teha on eesseisev pühapäev, 2. september. Selleks tuleks laadida telefoni World Cleanup äpp ( https://worldcleanupday.org/get-the-app/) ning looduses rprügi nähes see rakenduses kaardistada. Juurde tuleb lisada pilt ja ära märkida prügi umbkaudne kogus (kotitäis, autotäis vms) ning muu vajalik lisainfo (nt ohtlikud jäätmed, suitsukonid vms).

Kui on tegemist väikese kogusega, saad selle ka kohe ära korjata ja märkida rakendusse koristatud (cleaned). Kui aga näed sellist prügi, mida kohe ei ole võimalik kokku korjata, pane see kirja, kuna 15. septembril toimub koristus just kaardistatud andmete põhjal.

Vaata ka meie juhist kuidas seda teha SIIT. Rohkem infot koristuspäeva kohta leiab SIIT.