Lõppes kevadine metsloomade marutaudivastane vaktsineerimine

Lõppes kevadine metsloomade marutaudivastane vaktsineerimine

650
Foto: Flickr

Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) lõpetas kevadine rebaste ja kährikute marutaudivastase vaktsineerimise Venemaaga piirnevatel aladel.

Marutaudi taaslevimise takistamiseks Eestisse ning inimeste ja loomade haigestumise vältimiseks viib PTA kaks korda aastas läbi metsloomade marutaudivastase vaktsiini külvamist 6 100 ruutkilomeetri suuruses puhvertsoonis Venemaaga piirnevatel aladel.

PTA loomatervise ja -heaoluosakonna juhataja Olev Kalda sõnul on metsloomade marutaudivastane vaktsineerimine väga oluline. „Kahjuks on meie idapoolses naaberriigis marutaud laialt levinud ning seetõttu leviks haigus koheselt metsloomade rändega Eestisse tagasi, kui rebaseid ja kährikuid piirialadel ei vaktsineeritaks. Teine võimalus, kuidas marutaud pikkade vahemaade taha levib on vaktsineerimata ja nakatunud mittenõuetekohaselt sissetoodud lemmikloomaga. Haiguse taaspuhkemise riski tuleb suhtuda väga tõsiselt, sest marutaud on haigus, mis lõpeb haiguse sümptomite väljakujunemisel nii inimesele kui ka loomale alati surmaga,“ kirjeldas Kalda valitsevat ohtu.

Vaktsiinsööta külvati Kirde- ja Kagu-Eestis ning Ida-Virumaal. Vaktsineerimiseks kasutati spetsiaalseid peibutussöötasid, mille välimine osa koosneb kalajahul põhinevast tahkest massist, kuhu on peidetud kapseldatud marutaudi vedelvaktsiin.

Vaktsineerimist teostatakse kevadel ning sügisel nädalase perioodi jooksul. „Vaktsiinsööta külvatakse väikelennukitelt, mis lendavad madalalt ja võivad inimesi häirida. Täname koostööpartnereid, kes panustasid vaktsineerimisse ning kohalike elanikke mõistva suhtumise eest,“ lisas Kalda.

Taust:

Alates 2013. aastast on Eesti ametlikult marutaudivaba riik. Siiski on haigus laialt levinud meie naaberriigis Venemaal, kus nakkuse leviala on suurenenud ning seetõttu pole marutaudioht Eesti jaoks kadunud. Haiguse taasteke vältimiseks on Eestis kohustuslik regulaarselt vaktsineerida koeri ja kasse marutaudi vastu. Järgmine metsloomade marutaudivastane vaktsineerimine toimub 2022. aasta kevadel.

Marutaud on loomade ja inimeste ägedakujuline närvisüsteemi kahjustav viirushaigus, mis lõppeb alati surmaga. Aastatel 2006.–2010. külvati marutaudivaktsiini kaks korda aastas kogu Eesti pinnal, misläbi tõrjuti haigus riigist välja. Selleks, et takistada haiguse taas levimist naaberriikidest Eestisse, teostati aastatel 2011.–2014. vaktsineerimist ohustatud aladel riigipiiril Läti ning Venemaaga. Alates 2015. aasta kevadest külvatakse vaktsiinsöötasid vaid Venemaaga piirnevatel aladel.