Laupäeval kogunevad loodushuvilised Lihulasse

Laupäeval kogunevad loodushuvilised Lihulasse

2154
Matsalu. Foto: Ingmar Muusikus

Juba viieteistkümnendat sügist on kombeks, et loodusfilmide tegijad ja loodusfotohuvilised kogunevad Lihulasse Matsalu Loodusfilmide festivalile, kus laupäev on traditsiooniliselt loodusfoto päev.

Tänavusel loodusfotopäeval räägivad oma tegemistest Jarek Jõepera ja Ingmar Muusikus.

Loodusfotograafiat ja -filmi ühendavad Lõuna-Eesti loodusfoto professorite Arne Aderi ja Urmas Tartese ning festivali žürii liikme, Inglismaalt kohale tulnud Nicholas Upton´i ettekannet.

Kogu festivali aja on vaadata mitu loodusfotonäitust. Pärast fotopäeva lõppu saab vaadata festivali võidufilmi.

Täpsem kava laupäevalm 23.septembril.

Kell 10.15. Arne Ader ja Urmas Tartes

Pilt ja helipilt.

Loodusemehed Arne ja Urmas teevad fotode kõrval üha rohkem videosid ning multimeediat. Kõik see vajab aga pildile lisaks ka helipilti.

Kell 11.30. Jarek Jõepera

Hinge jäänud paigad.

Looduse Aasta Foto tänavune võitja (ja ühtlasi esimene kahekordne Suure Hundi omanik) on oma ettekande kohta öelnud:

„Eesti looduses on palju kohti, kuhu lähen ikka ja jälle tagasi. Mõned neist on justkui teemärgid, mida aastast aastasse läbida ning teised jälle paigad, kus olles olen endale lubanud, et siia tulen kindlasti tagasi“. Nendest paikadest tulebki juttu.

Kell 13.30. Nick Upton (UK)

Rewilding and Conservation (Liikide taasasustamine ja kaitse Ühendkuningriigis).

Nick on mitmete auhindadega pärjatud filmide produtsent, kuid samas ka fotograaf, kes dokumenteerib suuremahulisi liikide taasasustamise ja kaitse projekte. Ta on pildistanud kurgi, kopraid, aga samuti mitmeid väikeimetajaid ning inimesi, kes aitavad neil loomadel ellu jääda.

Tema fotosid on avaldatud mitmes raamatus ja ajakirjas (National Geographic, BBC Wildlife). Nick on võitnud auhindu fotovõistlustel nii kodumaal kui ka Euroopas. Nick on ühtlasi tänavuse Matsalu filmifestivali žürii liige.

Kell 15.15. Ingmar Muusikus

Nähtamatu vaatleja tähelepanekud ehk istmistunnid erinevates pildistamisonnides.

On palju linnuliike, keda ilma õigesse kohta paigutatud varjeta või õigel ajal onni pugemata on võimatu lähedalt vaadelda, nende loomulikku elutegevust pildistada. Tedred, rongad, kaljukotkad ja mitmed teised on hea nägemisega kartlikud linnud, kelle pilgu eest tuleb enda inimeseks olemist varjata. Varjetelgis, tedreonnis, lumeonnis, statsionaarses varjes, ujuvvarjes… “Nähtamatuna” istumised võtavad palju aega, nõuavad omajagu kannatust ja on sageli tüütud külmetamised, kuid need tunnid tasuvad end ära.

Fotopäeval on kohal Overall Eesti, nemad tutvustavad uusimat Canoni foto- ja videotehnikat.