Läänemaa jahimees hundihirmust: “Inimesed kardavad laste pärast“

Läänemaa jahimees hundihirmust: “Inimesed kardavad laste pärast“

3614
Foto: Pixabay

Noarootsi poolsaarel on hundid end inimestele näidanud juba mitmeid aastaid. Möödunud laupäeval puresid nad aga keset Pürksi suurimat tänavat koera, mis tuletanud kohalikele meelde hirmulood huntidest, kes söövad lapsi.

“Koduõues käivad!” hüüatab Pürksi külje all veisekarja juures askeldav Jüri Õhtulehele, kui mainida sõna “hundid”. “Nad käivad igal pool siin! Naabrimehel käisid – hundi jäljed on siin tee ääres,” osutab ta lume sisse vajutatud käpajälgedele.

Jüri naerab mõtte peale, et huntide lähedus on kohalikele tavaline. Ta ütleb, et hundid inimest pole suuremat kartnud: “Kaarutasin siinsamas,” näitab ta põllule, “11 hunti oli – traktoriga sõidad ja [nad] kõnnivad ümberringi. Hiiri püüavad.”

“Aga nüüd on midagi…” peab Jüri pika pausi. “Metssigu ei ole…seakatk. Meil oli niimoodi metssigu siin, et jube ja siis jahimehed kõmmutasid kogu aeg. Nüüd pole sigu enam lasta ja nüüd ongi…” Metsas pole toitu? “Ei tea. Ühed ütlevad, et jooksuaeg on,” ütleb ta ja hakkab kätega eri suunades osutama: “Paslepas seal taga metsas on üks hundikari, siin Pürksis oli ja kunagi oli Tahu külas. Eks jahimehed teavad.

“Inimesed kardavad laste pärast. Päris tõesti ütlevad, et jahimehed, tegutsege!” ütleb Läänemaa Jahindusklubi esimees Aarne Taal.

Ta kirjeldab, et rohkemat infot Läänemaal toimunud rünnakutest kui see, mis toimus laupäeval Pürksis, tal ei ole. “Üks purjus mees poe ees rääkis, et kuskil oli keti otsast koer ära söödud, aga kuna ta oli purjus, siis ma ei võtnud teda tõsiselt,” sõnab ta. “Aga tegelikult… maainimestel on üsna mitu koera ja kui üks koer ära kaob, siis nad ei anna seda infot edasi. Arvata võib, et neid loomi on igal aastal kadunud.”

Taal kirjeldab, et erinevate loenduste põhjal võib öelda, et Läänemaal on hunte üle 40. “Lastud on 20,” teab ta. Miks kipuvad hundid just praegu inimeste lähedale? “Kuna metssigu on vähe, kitsi nad kätte ei saa ja kui on väike kari, siis põtra maha murda ei jõua,” viitab Taal, et susidel jääb metsas toidust vajaka. Piirkonnas on tema andmetel kaks suuremat karja, kuid enamasti liiguvad hundid väiksemates salkades.

Loe lähemalt Õhtulehest.