Lääne-Virumaa katkukoldes võideldi ühiselt sigade Aafrika katkuga

Lääne-Virumaa katkukoldes võideldi ühiselt sigade Aafrika katkuga

1430
Foto: Flickr

29. detsembril toimus Lääne-Virumaa Mahu jahipiirkonnas naabrite ühine metsseajaht, millega sooviti vähendada metssigade arvu katkukoldes.

Jahipiirkonna juhi Hannes Kuusmiku sõnul kutsuti abiks ka naabrid Kunda, Viru-Nigula ja Kiviõli jahipiirkondadest. „Meie eesmärk oli katkukoldes küttida ära kõik nähtavad metssead, et peatada katk. Keegi meist ei soovi selle haiguse uut levikut“ sõnas Kuusmik. Ühine ettevõtmine oli edukas ja kütiti neli täiskasvanud metssiga, kelledelt võeti nõutud vereproovid. Analüüsi tulemusi veel teada ei ole.

EJSi tegevjuhi Tõnis Kortsu sõnul on Lääne-Viru jahimeeste ühine ettevõtmine väga hea näide sellest, kuidas jahimehed panustavad katku vastasesse võitlusesse. „Praegu on Eestis kaks uut SAKi kollet, Raplamaal ja Lääne Virumaal. Mõlema piirkonna jahimehed suhtuvad puhangusse äärmiselt tõsiselt ja üritavad olukorda kontrolli all hoida. Need näited kõnelevad ilmekalt sellest, millist olulist rolli tänapäeva jahimehed ühiskonnas oma oskuste ja kogemustega täidavad,“ lisas Korts.

Sel aastal on SAK viiruspositiivseid leitud nii Lääne-Virumaalt kui Raplamaalt. Lääne-Virumaal on sellel aastal novembri lõpu seisuga SAKile kokku uuritud 303 metssiga, nendest 299 kütitud ja 4 hukatud või hukkunud metssiga. Surnuna leitud metssigu Lääne-Virumaal uuritud SAKile sellel aastal ei ole. Lääne-Virumaal Viru-Nigula vallast Simunamäelt kütiti detsembris kaks metssiga, kes olid SAK viiruspositiivsed. Ühel juhul oli tegemist üle 2 aastase kuldiga ning teisel juhul alla 1 aastase metsseaga.

Raplamaal on sellel aastal novembri lõpu seisuga SAKile kokku uuritud 296 metssiga, nendest 283 kütitud, 10 surnuna leitud ja 3 hukatud või hukkunud metssiga. SAK viiruspositiivseid oli seal kokku 13, nendest 2 kütitud metssiga ja 11 surnuna leitud.