Kuidas metssead külmaga kohastuvad?

Kuidas metssead külmaga kohastuvad?

428
Metsseapõrsad koos pesas. Foto: erakogu

7. jaanuaril märkas Pärnumaa jahimees metsas külmaga ühtekokku koondunud metsseapõrsaid.

Metssead on üsna hästi kohastunud külmade ilmastikuoludega. Nende karvkate muutub talvel paksemaks, mis aitab neid külma eest kaitsta. Lisaks sellele otsivad metssead varjulisi kohti nagu paksud põõsad või puude alused, et tuule eest varjuda ja soojas püsida. Metssead ehitavad endale ka varjepaike või pesi, kus saavad külma eest varjuda. Tihti kogunevad põrsad pessa kokku, et sooja hoida, nagu ka pildilt näha.

„Metsseapõrsad olid külma trotsides koondunud pessa ja magasid seal. Nägin ja pildistasin neid eemalt ega häirinud neid pikemalt, minust jäid nad maha samas asendis,“ ütles jahimees.

Kuigi metssead on kohanemisvõimelised ja suudavad talvetingimustega toime tulla, võivad karmid ilmastikuolud siiski mõjutada nende ellujäämist. Näiteks pikad ja erakordselt külmad perioodid võivad muuta toidu leidmise raskemaks ning see võib mõjutada nende tervist ja ellujäämist. Hetkel aga ilmastikuolud nii karmid veel pole, küll aga hoiavad nad energiat kokku ning püsivad külmaga valdavalt ühes piirkonnas.