Kose jahimehed leidsid koprast paelusside tsüste

Kose jahimehed leidsid koprast paelusside tsüste

3179
Leitud tsüst on alveokokk-paelussi vastsevorm. Foto: Mait Tint

Kose jahiseltsi mehed Ago ja Mait Tint püüdsid Harjumaalt Kose vallast kopra, kellest leiti hulganisti paelusside tsüste.

Kütitud kopra kaaluks oli 18,5 kg, pildil olev tsüstidest kobar moodustas sellest 3,2 kilogrammi. Kobras püüti Pirita jõkke suubuvast Vardja ojast ning anti üle Keskkonnaagentuuri (KAUR) ekspertidele ning Tartu Ülikooli (TÜ) zooloogia osakonna teaduritele.

Teadurite sõnul on arvatavasti tegemist alveokokk-paelussi tsüstidega. Tsüstide sisse söömisel arenevad neist paelussid, kes on tavalised parasiidid meie rebastel (nakatunud on 30% loomadest). Rebased levitavad paelussimune nii looduses kui ka linnades.

„Juhuslikult alla neelatud munadest arenevad pildil nähtavad tsüstid vaheperemehes, kelleks antud juhul oli kobras,“ kommenteeris TÜ teadur Epp Moks. „Lisaks koprale jt närilistele võivad tsüstid tekitada sarnast haigust inimestel,“ lisas ta.

Hetkel oodatakse määrangule kinnitust DNA abil. „Kuna tegemist on potentsiaalselt väga ohtliku liigiga, siis tuleks esialgne määrang kindlasti üle kontrollida,“ selgitas Moks.