Koolide rajakaameraid tuleb juurde

Koolide rajakaameraid tuleb juurde

3353
Pilt on illustreeriv. Foto: erakogu

Aasta looma meeskonna üleskutsele kooliklassidele metsa rajakaamerad paigutada on vastanud üle 10 kooli, nende hulgas ka maakoolid ja väikelinna koolid.

Õpetaja Janek Joab Antsla Gümnaasiumist räägib Looduskalendrile, mis rajakaameraid lastele vaja oleks.

Kas Antsla kooli lapsel on rajakaamera metsa paigutamisest ka kasu – arvatakse ju üldiselt, et maa- ja väikelinna õpilased tunnevad loodust paremini kui suurlinnalaps?

Maalaps vajab samuti abi looduse tundma õppimisel, sest ka tema on tänapäeval küllaltki urbaniseerunud ja omapead eriti ei kipu minema näiteks metsa. Kogu ühiskonnas, ka maal, on elustiil muutunud tubaseks ja arvutikeskseks ning mugavaks. Info kättesaamine on laste jaoks paari kliki kaugusel. Siinkohal on oluline õpetada neile päris loodust märkama ja tundma. Tänapäeva lapsed on suhteliselt kodused, on väga üksikud, kes on omal initsiatiivil looduses liiguvad. Neile kõigile on teeviita vaja.

Mida loodad sellest kaamera abil lastele õpetada?

See väike tehniline vidin on laste jaoks tõeline meelitusvahend. Niisama „tulge metsa“ idee peale tuleksid vaid üksikud. Me peame praegusel tehnikaajastul sellega arvestama, et õppimist toetavad vahendid on teistsugused. Arvan, et kaamera jälgimine aitab lastel mõista, et tegelikult siinsamas poole kilomeetri kaugusel koolist käibki metsaelu. Loomad on meie ümber ja päriselt olemas, mitte ainult võrgus piltidel. Nende silmad lähevad särama, kui nad näevad fotosid mitmetest erinevatest loomadest. Neil tekib põhjus ja huvi metsa minna. Ühtlasi innukamad hakkavad ise tassima loomadele ninaesist ja mitte ainult loodusringi toimumise ajal, vaid nädalavahetusel.

Praeguseks on lisaks Antsla Gümnaasiumile rajakaamera projektiga liitunud ka Tsirguliina Keskkool, Varstu Kool, Ala Põhikool, Keeni Põhikool, Kosejõe ja Nurme koolid, lähiajal tuleb osalejaid juurde. Seda lisaks kevadel alustanud Tallinna Vaba Waldorfkoolile, Ridala Põhikoolile ja Võru Kreutzwaldi Koolile. Kindlasti ootame osavõttu ka suurte linnade koolide hulgas. Leiame koos lahenduse, kuhu kaamera panna! Seniks jääme ootame juba osalevate koolide parimaid pilte ja lugusid.

Loe lähemalt Looduskalendrist.