Kiskjad tekitasid rekordiliselt kahju

Kiskjad tekitasid rekordiliselt kahju

1949
Pilt on illustratiivne. Foto: Josh More/Flickr

Loomakasvatajatele ja mesinikele hüvitatakse tänavu ligi veerand miljoni euro eest kahjusid, mille eest langeb vastutus meie suurimatele kiskjatele huntidele ja karudele.

Kui tavaliselt näeb reegel ette, et suurkiskjate tekitatud kahjud saavad kokku arvestatud ja välja makstud aasta esimese kolme kuu jooksul, siis tänavu mitte. Lambakasvatajatelt-mesinikelt tuli sedavõrd palju taotlusi, et keskkonnaametis said vajalikud toimetused tehtud alles mai alguseks, kirjutab Postimees.

Nüüd on enamikule kahjukannatajatele raha välja makstud. Paarisaja kahjusaaja vahel jagati välja rekordilised 250 000 eurot. Suurim kahjusumma küündis 10 000 euroni, enamik jäid mõnesaja euro piiresse.

Kõige rohkem pahandust tegid mullu hundid, kes murdsid 1121 lammast. Seda on pea kaks korda enam kui 2013. aastal. Ablaste võsavillemite tõttu kaotas elu 27 kodukitse, 10 veist, kaks koera ja üks poni. Koguni kolmandik kõigist ohvriks langenud lammastest kuulus kolme karja Rapla maakonnas ja Saaremaal.

Pruunkarud rüüstasid 2017. aastal kokku 323 mesitaru, lisaks murdsid nad mõne veise ja lamba ning lõhkusid üle 550 silorulli. Arvukuse poolest kehvas seisus ilveste tekitatud kahju jäi kõige tagasihoidlikumaks.

Loe lähemalt Postimehest.