Kellakeeramise peatamine võib säästa liikluses elusid

Kellakeeramise peatamine võib säästa liikluses elusid

566
Foto: Andres Eraso-Keller/Flickr

Aastaringne suveaeg võib säästa kümneid tuhandeid hirvi ja mitmekümnete inimeste elusid, teatasid USA teadlased.

Teadlaste sõnul tõuseb Ameerikas sügisel, mil minnakse üle talveajale, kokkupõrgete arv 16%. Uuring näitas, et kellakeeramise ära jätmine säästaks koguni 37 000 hirve ja 33 inimese elu, kirjutab Science News.

Üldjuhul toimub Ameerikas aastas kokku üle 2 miljoni kokkupõrke metsloomaga. Et näha, kui palju kaks korda aastas toimuv ajamuutus neid numbreid mõjutab, kogus ulukibioloog Laura Prugh ja tema kolleegid 23 Ameerika osariigi andmeid, kust sai jälgida, kas õnnetuses osales loom ja mis kell õnnetus toimus. Teadlased võrdlesid neid numbreid liiklusmahuga igas osariigis aastatel 2013 ja 2019, keskendudes nädalatele enne ja pärast suveajale üleminekut kevadel ja talveajale sügisel.

Suveajale üleminek mõjutas vähe liiklust, kuid peaaegu 10% iga-aastastest hirvede kokkupõrgetest toimus sügisese üleminekuperioodi ajal, mil suurem osa liiklusest nihkus pimedale ajale. Ent pimedal ajal on ka metsloomad aktiivsed, seetõttu oht kokkupõrkele kasvab.

Samas kellakeeramise kaotamine ei kaotaks õnnetuste hüppelist tõusu täielikult – ka paaritumisaeg mängib siin suurt rolli. Teadlaste hinnangul vähendaks suveaja hoidmine aastaringsena siiski hirvede ja inimeste kokkupõrkeid umbes kahe protsendi võrra – sellega säästaks kümneid inimesi, tuhandeid inimvigastusi ja kümneid tuhandeid hirvi.