Katk kergitas sealiha hinda

Katk kergitas sealiha hinda

3024
Foto: Flickr

Aafrika seakatku tõttu on Eestis kodusigade arv kukkunud ja liha hind tõusnud. See rõõmustab seakasvatajaid, aga paneb kukalt kratsima lihatööstureid.

„Eestimaist siga on vähe ja hinnatase aastatagusega võrreldes tunduvalt tõusnud,” kinnitab Atria juhatuse liige Olle Horm Maaelule. „Hinnad on praegu väga kõrged nii Eestis kui ka Euroopas.”

Kui lihatööstuste tooraine hind on aastaga kasvanud märkimisväärselt, siis poes pole lihatoodete hinnad tooraine hinnatõusuga sama sammu astunud. Tarbijale poleks säärane hinnatõus vastuvõetav olnud ja nii kannatavad lihatööstused. „Tapamajahindades on liha hind kasvanud 1.30 pealt 1.80 euroni, aga poeletil nii suurt kasvu ei näe,” sõnab Horm.

Rakverel ja Atrial on oma seakasvatus ja lihatööstus, kus kasutavad valdavalt enda liha. „Meil on seetõttu kergem olnud. Ikka on nii, et kui seakasvatusest tuleb rohkem raha, siis lihatööstusest vähem ja vastupidi,” tõdeb ta.

Viimastel nädalatel on Aafrika seakatku leidude arv Eestis vähenenud ja kirja on pandud alla kümne juhu nädalas, paraku ei saa seda veel lugeda märgiks, et katk taandumas oleks.

Veterinaar- ja toiduameti loomatervishoiu osakonna juhataja Harles Kaup seletab, et kevadel on seakatku metssigadel leitud vähem seetõttu, et aktiivne jahihooaeg on lõppenud – aprillis ja mais emised poegivad ning põrsastega emiseid ei kütita.

Loe lähemalt Maaelust.