Kaks aastat on saarlased hirvede kaelustamisega tegelenud

Kaks aastat on saarlased hirvede kaelustamisega tegelenud

507
Foto: Aare Veetsmanni rajakaamerast

Kaks aastat on Saarte Jahimeeste Selts tegelenud hirvede kaelustamisega. Tulemuseks on kaks kaelustatud hirve, kellest lehm nimega Aina, on saanud kaks järglast.

Hirvede kaelustamise mõte oli seltsil juba ammu aga teoks sai see alles 2021 aastal kui Keskkonnaagentuur oli nõus meile kaelused andma ja Keskkonnaamet väljastas loa nende paigaldamiseks.

Esimese kaeluse sai Martin Heina eestvedamisel täpselt kaks aastat tagasi hirvelehm Aina. Nagu eelpool mainitud, ei ole see kaelaehe tema elu seganud ja rajakaamera piltidelt on näha, et mõlemal aastal on ta saanud järglase.

Teekonna iseloomustamiseks saame jälle kasutada kahte, sest põhiline liikumine on toimunud 2 km ühele ja 2 km teisele poole kaelustamiskohast. Vaid mõnel üksikul korral on ta sellest ulatusest väljas käinud. Pikim teekond on ette võetud 30.detsembril 2021. Seda miks Aina oma sammud Karujärve äärde seadis, me ei tea, küll aga seda, et sama päeva õhtuks oli ta oma tavapärases kohas kenasti tagasi. Ühel korral on ka andmeside alt vedanud ja märkinud punkti Ventspilsi lähedale Läänemerre, mis ilmselgelt ei ole tõsi.

Aina viimane asukoht on märgitud punase ringiga.

Teine, märksa mehisem loom, sai oma jõulukingituse Andres Maripuu eestvedamisel 25.12.2022. Noorele pullile pandi nimeks Sass.

Foto: Andres Maripuu rajakaamerast

Kahjuks lakkas see kaelus andmeid edastamast ja ta täidab nüüd tõesti vaid looma elukindlustuse eesmärki, sest tänu sellele tuntakse teda ära ja meie saame infot tema liikumise kohta ning Sass pääseb jahisaagiks langemisest.

Poole aasta jooksul, mil andmeside toimis, selgus et noor pull liigub pea 2 korda pikemaid teekondi kui lehm. Tema marsruut kulges 4 km ühele ja 4 teisele poole kohast, kus ta kaelustati. Ka täna nähakse teda samas piirkonnas.

Kahe aasta jooksul tehtud ülevaated on leitavad siit.