Jõgevamaa karudel ei tule und

Jõgevamaa karudel ei tule und

898
Jõgevamaal on nähtud mitmeid karusid veel ringi liikumas. Foto: EJS

Jõgeva maakonnas on märgatud ringi liikumas vähemalt kuute karu. Tavapäraselt peaksid nad selleks ajaks olema juba taliuinakus.

Eesti Jahimeeste Seltsi juhatuse liikme ja Kalana jahtkonna vanema Aigar Jürjensi sõnul on üsna imelik, et piirkonna karud ei ole veel taliuinakus. “Karusid on nähtud erinevates piirkondades erineva suurusega jalajälgedega. Lustivere kandis on märgatud umbes kahe-kolme aastast karu, kelle jälg on labimõõduga 12 cm. Tapiku küla lahedal nähti karu, kelle jalajälg on 17-18 cm. Lahaveres on märgatud ema kahe pojaga, ema jalajälje läbimõõt oli 15 cm ja Sulustvere kandis on märgatud karu, kelle jalajälg oli 13 cm,” selgitas Jürjens.

Kohalikud kütid ei mõista milles on asi, et nii palju karusid pole taliuinakut tegemas ja liiguvad ringi toiduotsingutel. Vahel on juhtunud, et mõni uksik karu aetakse üles metsatööde või metsseajahi käigus, kuid pärast seda on nad tavaliselt mõne päeva jooksul leidnud uue taliuinaku koha. Praegu ringi liikuvate karude puhul tundub, et nad ei plaanigi taliuinakule minna. Eks näis, mis saab lähenevate külmade ilmade ajal, kas sarnaselt liigikaaslastele mujal piirkonnas, lähevad nad taluinakusse või jätkavad ringi liikumist.