Järvseljal toimusid põdrapeibutamise võistlused

Järvseljal toimusid põdrapeibutamise võistlused

1458
Peibutusvõistluse võitja Andres Maripuu. Fotod: EJS

28. augustil toimus Järvseljal eesti meistrivõistlused põdrapeibutamises.

Meistrivõistluste tarbeks oli lava kaunistatud leidsarvedega ja ehitatud looduslik varjend. Võistluse võitis Andres Maripuu Saarte jahimeeste seltsist ja teise koha sai Tanel Roht Kärstna jahiseltsist.

Võistluste peakorraldaja Mario Traksi sõnul oli mõõduvõtmise peaeesmärk edendada eesti jahikultuuri ja -eetikat. „Järvselja õppe- ja katsemetskond sai võistluskohaks valitud seetõttu, et nad tähistasid sel aastal 100 tegevusaasta juubelit. Sündmus möödus hästi ja muidugi võiks see saada pikemaks traditsiooniks,“ kommenteeris Traks.

Paralleelselt lõi sündmusel kaasa vibujahiklubi Mägilased. Huvilistel oli võimalik plokkvibu harjutada loomakujutiste peal. Huvi vibulaskmise vastu oli suur.

Sündmuse avakõne pidasid Maaülikooli metsanduse- ja maaehituse instituudi direktor Marek Metslaid ja EJS-i tegevjuht Tõnis Korts. Marek Metslaid avaldas head meelt, et selline väärikas sündmus just Järvseljal korraldati. Järvselja on andnud nii metsandus- kui jahindusteadmisi juba sada aastat.

Tõnis tõdes oma avakõnes, et loodusrahval on metsaelanike keeletundmine alati au sees olnud, aga see suhtlemisoskus annab ka võimu nende üle ja seda tuleb väga ettevaatlikult kasutada. „See on väga sügavalt jahieetika küsimus,“ tõdes ta.

Võistluse moderaatori Andres Lillemäe sõnul on peibutamine oluline osa valiklaskmisest. „Peibutamine on suur osa valiklaskmisest, selle käigus otsustab jahimees kas vajutada päästikule või mitte. See on ikkagi väga suur vastutus küttida ära õige loom õigel ajal ja õiges kohas,“ ütles Lillemäe.

Võistluse žürii liige Endrik Raun arvas, et tegemist oli väga hea ettevõtmisega. „Sellist asja tuleb ka edaspidi teha ning jahimeeste selts võiks õla alla panna, et rohkem võistlejad kokku ajada. Põdrapeibutajad on ju Eestis rohkem, kuid oleks vajalik, et nad ka püüne peale tuleksid,“ tõdes ta.

Võistlejaid hindas viieliikmeline žürii, kelleks olid: EJS-i juhatuse liige ja varasema põdrapeibutusvõistluse võitja Endrik Raun, Maaülikooli dotsent ja ulukispetsialist Tiit Randveer, metsakasvataja ja Vardi Metsaühistu juhatuse esimees Taavi Ehrpais, ulukitundja Priit Vahtramäe ning kirglik põdrapeibutaja ja võistluse peakorraldaja Mario Traks.

Võistlust toetasid Järvselja õppe- ja katsemetskond, Jahimees.ee, Eesti Jahimeeste Selts, Topauto Tartu, Kastre vald, Jahiriided.ee, Vestman mets, Tornator ja Erimell. Kohalolijatele pakkus söögipoolist Chef’s Truck Estonia.

Vaata võistluse kajastust ka TV3st.