Jahimehed pannakse “Eesti meistri” kaante vahele

Jahimehed pannakse “Eesti meistri” kaante vahele

1925
Kollaaž: Heikki Leis/Hooandja

Fotograaf Heikki Leis on fotoraamatusse “Eesti meister” jäädvustanud inimesi, sh jahimehi, kes teevad veel asju oma kätega ja sellisel tasemel, mille kohta võib julgusega öelda kunst.

Heikki Leis pildistas viimased kolm aastat raamatu tarbeks omal alal andekaid, jälgis meistrite argiaskeldusi ja püüdis kaadrisse nende tööhoos käsi. Tema fotod valmivad viisil, mis väärtustab kaduma kippuvat käsitööoskust – pildistamist filmilindile.

Pildiseeriates on erinevate elualade tõelised tipud, inimesed, kes hoiavad tänini elus näiteks kellassepa, meesterätsepa, lihuniku või topisetegija elukutset. Nende hulgas nt taksidermist-jahimees Ott Koppa või jahimeestele tuttav kokk Ants Uustalu. Kokku on pildistatud 33 meistrit.

Fotoraamatusse kirjutab iga meistri kohta loo Jüri Kolk. Tekstid tulevad eesti- ja ingliskeelsed. Kujundab Kaire van der Toorn-Guthan. Raamatus on 192 lk ja mõõt 210 x 250 mm. Raamat ilmub septembris 2018.

Kuna käsitöö on tänapäeval pigem kaduv eluala, siis võib minna nii, et kümnekonna aasta pärast ei leia mõne raamatus kajastuva töö jaoks enam oskajat. Seepärast peetakse seda heaks kingituseks neile, kes hindavad küll käsitööd ja tahavad seda elus hoida, kuid pole veel enda jaoks seda õiget meistrit leidnud, kelle juurde selliks minna.

Heikki Leisi varasema loominguga saad tutvuda kodulehel heikkileis.com. Fotograaf on Hooandjas ka fotoraamatu trükkimise toetamiseks algatanud kampaania, mida näeb SIIT.