Jahimehed on Keila-Joalt leidnud mitu hulpivat metssiga (uuendatud 17.03)

Jahimehed on Keila-Joalt leidnud mitu hulpivat metssiga (uuendatud 17.03)

5056
Keila jõest Keila-Joa pargi piirkonnast leitud metssigu aitasid veest välja tõmmata Vääna ja Keila jahimehed. Foto: Janika Loos

Sel nädalal on leidnud Keila-Joal aset mitu intsidenti, kus on veekogude äärest leitud surnud metssigu. Eile, 15. märtsil aitasid Vääna jahiseltsi jahimehed nädala Keila-Joa rannal hulpinud metssea ära koristada, lisaks avastasid nad kaks hukkunud metssiga jõest Keila-Joa pargi piirkonnas.

Veekogust leitud sead olid halvas seisus, karvkate oli pooleldi maas. Foto: Janika Loos

Kindlat põhjust, miks korraga mitu surnud metssiga veekogudest leitud on, jahimehed hetkel öelda ei oska. „Ootame labori vastused ära, siis oleme targemad, need saab loodetavasti homme (17. märtsi – toim) õhtuks,“ selgitab Vääna jahiseltsi jahimees Hillar Kukk. „Kui vastused on negatiivsed, siis ilmselt on emis põrsastega üritanud ülevalpool Keila juga ületada jõge ning läbi jää vajunud, joast alla kukkunud ja uppunud“, lisab jahimees. Sarnaseid juhtumeid on tema sõnul seal ka varasemalt olnud.

Tänaseks (17. märtsiks – toim) on VTA labori vastused käes ning seakatku Keila-Joa metssigadel ei tuvastatud.

Esmalt leiti hukkunud metssiga 4. märtsil, kui Keila-Joa kohalik Maiga Rips avastas rannas jalutades hulpiva isendi, kes lebas tema sõnul seal mitmeid päevi, enne kui kohalike jahimehe abiga hukkunu ära viidi. Eesti Jahimeeste Seltsi (EJS) pöördus ta sel nädalal, kui avastas, et poolteist nädalat rannal vedelenud sea suhtes pole riigiasutused ega kohalik omavalitsus midagi ette võtnud.

Foto: Janika Loos

Esmalt pöördus Maiga Keskkonnaameti poole, kust suunati ta aga omakorda omavalitsusse. „Nagu näha, siis omavalitsust see teema ka ei huvita, sest täna (13. märtsil – toim) käisin seal rannas uuesti jalutamas ja siga vedeleb sealsamas, nüüd juba oluliselt kehvemas seisus ja otsapidi liivas“, selgitas kohalik. Tema sõnul jälgi sellest, et keegi oleks kohapeal kontrollimas käinud, samuti ei olnud.

Foto: Janika Loos

Vääna jahimees Hillar Kukk käis eile, 15. märtsil kohaliku märguande peale olukorda kontrollimas. Tema sõnul oli hukkunud siga halvas seisus ning pooleldi karvadeta. „Panin ta VTA poolt antud SAKi konteinerisse jahimaja juures ja tellin Vireeni järele“.

Metssead pandi kiledesse ning viidi konteineritesse. Foto: Janika Loos

Pärast antud intsident leiti ka Keila jõest Keila-Joa pargi piirkonnast kaks jões hulpivat ja hukkunud metssiga, mille Vääna jahiselts koostöös Keila jahiseltsiga eile, 15. märtsil, ära koristasid. Korjustelt võeti seakatku jaoks proove, pandi bioohutusnõudeid järgides konteinerisse ning anti veterinaarametnikele üle.

Sead paigutati SAKi konteineritesse VTA-d oostama. Foto: Janika Loos