Itaalias ravitakse liiklusõnnetustesse sattunud hunte

Itaalias ravitakse liiklusõnnetustesse sattunud hunte

249
Elwoodi ravimine. Foto: Looduskalender

Itaalias on hakatud liiklusõnnetuse tagajärjel vigastada saanud hunte ravima. Seni on püütud päästa kahte hunti.

Möödunud aasta märtsis päästeti 3-4-aastane isane hunt, keda kutsuti Elwoodiks. „Elwood leiti väga segaduses ja hirmul olekus kellegi tagaaiast, kuhu ta oli kuidagi sisse pääsenud, kuid enam välja ei saanud. Röntgen näitas tagumisel jäsemel reieluu murdu, mistõttu arvati, et loom võis saada sõidukilt löögi ning sellest segadusse sattununa eksida elamu tagaaeda,“ selgitas Laura Kiiroja Looduskalendris.

Elwood läbis ortopeedilise operatsiooni ning hilisema taastusravi, misjärel lasti ta oma “pisut bioonilise käpaga” taas vabaks piirkonnas, kus tema eeldatav kodukari elab. Video Elwoodi vabaks laskmisest on leitav siin.

Elwoodi päästmise lugu, kus on näha ka olukorda, kust loom leiti, saab näha siit.

„Üldiselt on metsloomade, eriti suurkiskjate, ravi keerukas, sest alati on risk, et loom harjub mingil määral inimestega ning muutub seetõttu hiljem probleemisendiks. Samuti on küsimus eetikas – kui palju peaks inimene loodusesse sekkuma. Samas, kui looma hättasattumise põhjuseks on inimene (nt maanteel viga saades), siis kas pole see just meie kohus aidata,“ arutleb Kiiroja.

Vabaks pääsedes kihutas Elwood igal juhul tulistjalu metsapoole. Talle paigaldatud GPS-kaelus näitas vahetult peale looma vabaks laskmist, et ta liikus edasi Prantsusmaa suunas ning jäi mõneks ajaks Alpidesse piirialale.

Tänavu jaanuaris sai Itaalias autolt löögi aga emane hunt, kellele pandi nimeks Ursula. „Ursula puhul loodeti samasugust edulugu nagu Elwoodiga. Kahjuks polnud veterinaaride prognoos siiski optimistlik,“ sõnas Kiiroja.

Ursula vigastused olid oluliselt tõsisemad: kaks jalaluumurdu, tõsine pea- ja rindkeretrauma ning selgroovigastus. Pärast erinevate kliinikutega konsulteerimist leiti, et tema selgroolülide vigastused ei ole opereeritavad ning umbes nädal pärast õnnetust Ursula piinad ka lõpetati.

JAGA