Ilvestel on pulmaaeg

Ilvestel on pulmaaeg

3650
Foto: erakogu

Ilvestel on käimas pulmaaeg. Ida-Virumaal Voka jahipiirkonnas püüdis jahimees helisalvestisse pulmaaja häälitsused.

„Koprajahil sattusin kuulma ja nägin ka ilveseid, tuli üks jalutades mööda sihti ca 30-40 meetri peale metsateele auto ette välja. Olen juba kolm korda kuulnud nende pulmaja häälitsusi aga seekord olid eristatavad kolme looma hääled,“ selgitas jahimees Meelis Kallavus.

Pulmaajal, veebruaris-märtsis, käivad isased ilvesed näugumas, mis on emasilvese kutsehüüd. Pulmaaja saabudes peletab täiskasvanud emasloom temaga koos liikunud ilvesenoorukid eemale ja vahel tuleb selleks koguni vaenulikkust ülesse näidata. Seega peavad ilvesenoorukid edaspidi iseseisvalt elus hakkama saama ja enestele elamiskõlbliku territooriumi leidma. See kujuneb noorloomadele kõige ohtlikumaks eluperioodiks.

Emaslooma tiinusaeg kestab umbes kuni kümme nädalat. Pojad sünnivad aprillis või mais. Poegivad ilvesed varjatud kohas puujuurte all või mõnes urus. Pesa kujutab endast sageli vooderdamata lohku. Pojad on sündides pimedad. Silmad tulevad ilvestele pähe kahe nädala vanuselt. Piima imevad pojad kahe‒kolme kuu vanuseni. Pesa jäetakse maha pärast seda, kui noored hakkavad koos emaga jahil käima. Emasloomad viibivad koos poegadega esimese eluaasta lõpuni.

Allikas: bio.edu.ee, Looduskalender.ee

JAGA