Ilm on taliuinakusse heitmiseks veel soe

Ilm on taliuinakusse heitmiseks veel soe

399
Foto: Tõnu Altementi rajakaamera

Kuigi ilm kisub juba lume ja lörtsi poole, pole veel karudele päris sobiv aeg taliuinakusse heitmiseks.

EJS-i tegevjuhi Tõnis Kortsu sõnul on jahimeeste rajakaameras veel sel nädalal karusid tegutsemas nähtud. „Sel nädalal on Jahise infosüsteemi põhjal nähtud karusid tegutsemas Järvamaal, Harjumaal, Läänemaal, Ida- ja Lääne-Virumaal ning kuna väljas on valdavalt plusskraadid ning taliuinakusse sättimine sõltub palju ilmastikust, siis karude jaoks on praegu veel natuke vara,“ selgitas Korts. „Kui külmenemine jätkub, heidavad nad peagi taliuinakusse“.

Enamasti novembris alustab karu endale talvise pesa ettevalmistamisega, mis tavaliselt asub tuulemurrus või tihedas kuusenoorendikus. Ta kraabib pinnasesse lohu, mille põhja tassib veidi puuoksi, lehti, rohtu või sammalt, vahel jääb magamisase ka vooderdamata.

Pruunkaru taliuinaku kestus varieerub piirkonniti, enamasti vältab see 4–5 kuud. Taliuinakuks valmistudes tõuseb karu kehakaal kuni 35%. Talvitumiseks kasutab karu mäestikupiirkondades looduslikke koopaid, mujal pinnaselohke, varjulisi kohti tuulemurrus. Uinaku ajal karu ainevahetus aeglustub ja kehatemperatuur langeb 3–5 kraadi võrra. Suurima osa uinaku ajal vajaminevast energiast (90%) saadakse rasvkoe lagundamisest. Tiined emased ka poegivad taliuinaku ajal. Taliuinak kestab üldjuhul märtsi-aprillini, poegadega emased väljuvad pesast veidi hiljem.

JAGA