Huntidele meeldivad Hüpassaare lambad

Huntidele meeldivad Hüpassaare lambad

3118
Foto: Flickr

Hüpassaares asuva Mart Saare majamuuseumi järelevaataja Kalle Jaaniste ei mäleta 18 aasta jooksul teist sellist aega, mil hundid oleksid nõnda tihti sealses lambakarjas käinud.

Kalle Jaaniste nentis Sakalale, et aastate jooksul on muuseumis ja Hüpassaare matkarajal käivatele inimestele rõõmu pakkuvaid lambaid võsavillemite saagiks langenud omajagu. Ikka kevaditi ja sügiseti. Tänavune kevad eristub tema sõnul aga just selle poolest, kui tihti hundid murdmas on käinud. Näiteks uttede arv on kahanenud lausa poole võrra: kui enne sai neid kokku lugeda 31, siis nüüd on neid 15.

Läinud pühapäeva õhtul, siis, kui Kalle Jaaniste oli parasjagu eemal oinakarja juures, tegi susi järjekordse jahiretke.

“Mina sain just oinastega metsast välja. Mõtlesin, et uted ja talled on maja taga ja pean sinna minema. Aga jäin kolm või viis minutit hiljaks,” kirjeldas ta. Nii leidiski Jaaniste eemalt puude vahelt läbihammustatud kõriga lamba, kellele tuli teha hädatapp.

Eelmise nädala teisipäeval käisid hundid seevastu just oinakarjas. Üks oinas sai verise, kuid elusana tulema, teisel noorel oinal aga nii hästi ei läinud.

Kalle Jaaniste täheldas, et kuigi inimestest hoiavad hundid eemale, ei paista muuseumi ümbruses toimuv liikumine neid karja murdmast segavat.

Keskkonnateabe keskuse kiskjate seire peaspetsialist, hundiuurija Marko Kübarsepp rääkis, et nii nagu inimesed, oskavad ka hundid luua peas loogilisi seoseid. Et Hüpassaare metsatalu juures on inimesi sageli, on hundid Kübarsepa selgitusel sellega harjunud ega pelga sealtpoolt tulevaid hääli.

Loe lähemalt Sakalast.