Hundihirmus tartlased loodavad abi saada jahimeestelt (täiendatud 26.01)

Hundihirmus tartlased loodavad abi saada jahimeestelt (täiendatud 26.01)

5798
Foto: Pixabay

Eesti Jahimeeste Seltsi poole pöördus abipalvega mures kodanik Tartumaalt, kes loodab saada abi jahimeestelt.

Eelmisel nädalal ründas hunt Lõuna-Eestis taas talumaja juures olevat koera.

Tartumaalt Meeksi vallast Meerapalu taluuksest umbes 20 meetrit eemal ründas hunt lemmiklooma.

Looma peremees juhtus rünnakut pealt nägema. „Trehvasin ise õues olla, kui koer hakkas vinguma, mispeale hundid minema jooksid“, selgitab ta.

Hundihammustus. Foto: erakogu
Hundihammustus. Foto: erakogu

Kuigi hallivatimehed seekord minema hirmutati, jäi koerale mälestuseks rünnakust tugev hammustus.

Peremees (nimi toimetusele teada) teadis veel rääkida, et sama päeva õhtul murdsid hundid kaks kilomeetrit eemal siiski ühe koera maha.

Mis võib põhjustada huntide sellised rünnakud lemmikloomadele?

EJS tegevjuhi asetäitja ja riigi suurkiskjate komisjoni liikme Andres Lillemäe arvates on hundid vahelduva eduga koeri rünnanud kogu aeg. „Seni on enamasti rünnatud jahikoeri jahi käigus, aga viimastel aastatel on kaduma hakanud ka hoovikoerad“, selgitab Lillemäe.

Põhjuseid on mitmeid. „Üheks peamiseks põhjuseks on vast toidu nappus metsas peale seakatku ülekäimist“, põhjendab Andres ning lisab, et „palju lihtsam on neil võtta hoovist koer kui hakata põdraga rinda pistma“. Samuti on Lillemäe sõnul hundid hakanud viimastel aastatel inimeste suhtes üles näitama vähem pelgust. Sellest on ka ajakirjanduses varem juttu olnud.

Kas on tegemist liiga vähese küttimissurvega?

Andres Lillemäe sõnul on aastaid vaieldud selle üle kas meil on hunte liiga palju või parasjagu. „Senine kogemus ütleb, et kui meil oli kümmekond aastat tagasi hundi arvukus laes siis Lääne-Virumaal kadusid mitmest külast kõik koerad“, toob ta näiteks.

 

EJS on edastanud kodaniku abipalve Tartumaa Jahindusklubile.

Varasemaid juhtumeid hundirünnakute kohta loe SIIT ja SIIT.

Kohaliku jahimehe sõnul on Meerapalu sama hundikarja territooriumi teises servas (tegelikult peaks seal lausa kahest pundist koosnev liitkari olema).

Eelmisel nädalal õnnestus Kastre meestel üks koeramurdjagi tabada (too palju kannatanud Kannu küla jääb ka sinna piirkonda, edasi tuleb Järvselja ja siis Meeksi).

“Jahti on peetud rohkemgi, kõigis ümbruskonna jahipiirkondades, aga praeguse ilmaga on hundijaht keeruline”, räägib jahimees ning lisab, et “Meeksi jahimehed olid muide samal päeval, kui koeri rapiti Meerapalus jahil ja piirasid hunte ka, aga ei saanud kätte”.

Jahimehed suhtlesid selles osas ka kohalikega ja andsid Keskkonnaametile juhtumist teada.

Praeguse seisuga on jahimeeste sõnul veel piirkonnas üks hundiluba üleval. “Loodame, et saab selle ära realiseerida ja paar luba juurde ka – kuu aega ju veel jahi lõpuni, tuleks ainult lund”, selgitab mees.