Hülgeuurija hoiatab sooja talve tõttu looduskatastroofi eest

Hülgeuurija hoiatab sooja talve tõttu looduskatastroofi eest

1889
Foto: Pixabay

Hülgeuurija Mart Jüssi hoiatab, et praeguses talves võime otsa vaadata looduskatastroofile, mis puudutab hüljeste poegimist. Sellises olukorras pole hülged ja inimesed tema sõnul Eestis varem olnud. Tuleb olla valmis, et paari nädala pärast võib randadest leida arvukalt vastsündinud hülgepoegi kohtades, kust poleks seda sugugi osanud oodata.

„Mina ei ole sellist talve näinud, et jaanuari 20. kuupäeval Eestile kõige lähem jää on 500 kilomeetrit põhjapool Vaasas ja merevesi on soe. See tähendab, et isegi kui meil tulevad külmad ilmad, siis tuleb Eesti merre äärmiselt vähe jääd – kui üldse. Ja siis on meil siin äkki sadu hülgeid, kellel on seda jääd poegimiseks vältimatult vaja,” ütles Jüssi Eesti Päevalehele.

Hülged on pärit Arktikast, kust nad on kaasa saanud vajaduse poegida merejääl. Jüssi ütleb, et jää puudumisel hülged suure tõenäosusega Eestist ära ei lähe, kuna nende instinkt ei luba. „Hülgel ei ole sellist teadmist, et ta kuulab ilmateadet, et kuskil Soomes või Rootsis on jääd. Ta käitub instinktipõhiselt. Ta hoiab ennast seal, kus ta ise on sündinud, sest see on hea koht,” selgitab hülgeuurija.

Loe lähemalt Eesti Päevalehest.

JAGA