Hirvi saab nüüd jooksuajal jälgida

Hirvi saab nüüd jooksuajal jälgida

446
Murdunud sarvega pull. Foto: RMK

Mändjala piirkonda Saaremaal paigaldas RMK looduskaamera, mis püüab kajastada hirvede tegemisi jooksuajal. See on kindlasti paras väljakutse, mis ei näi olevat kergete killast.

Mis saab ühe aasta jooksul nende loomade elus olla veel sündmusterikkam ning põnevam aeg, kui seda pakub vägevate ja häälekate loomade trall pulmapeol? Vaatame, kuidas õnnestub, kirjutab RMK.

“Mõte ja unistus hirvede jooksuaega jälgivast kaamerast jääb juba kümne aasta taha, kui esmakordselt alustasime hirvede jälgimist kaameraga söödaplatsil. Nüüdseks on kaameral olemas eeldused, et loomi suure lageda kaugematest soppidest üles leida, mida võimaldab pöördkaamera ja kuni 40x zoom,” selgitas Tiit Hunt.

Lootustandev paik hirvede jooksuaegse käitumise jälgimiseks asub kohas, mille vahetus läheduses on kolm “patiauku”. Need on veidi mudased ja vesised lohukohad, milles hirvepullid jooksuajal püherdavad, et teha end muda ja uriinilõhnalise “parfüümiga” hirvelehmadele vastupandamatuks.

“Esimesi harvasid ja tagasihoidlikke pullide möirgeid oli kuulda juba 5. septembril. Nüüd, tuulevaiksematel õhtu- ning öötundidel kostab pea lakkamatu möirgamine võimsalt ja nõudlikult. Hiljutine tugev tuul avatud maastikul kaamera ümber sundis hirvi sootuks vaikima ja püsima paigal, eemal kaamerasilmast. Samas mägrakaamera lähistel metsasel maastikul oli kuulda pidevalt jõulisi pullihääli,” teadis Tiit rääkida.

Jooksuaja tippaeg on alles ees, seni pole veel kuuldud pullide sarveklõbinat, mis annab tunnistust hirvepullide omavahelisest pusklemisest-jõukatsumisest. Sõltuvalt ilmaoludest kestab hirvede jooksuaeg oktoobrikuu keskpaigani. Seniks püüab RMK kajastada loomade pulmatralli ning selle lõppedes kolitakse kaameraga taas hirveplatsile tolle kandi metsaelanikke jälgima.