Hirvepeibutajate “isa” tõi EJSi väärtusliku eksponaadi

Hirvepeibutajate “isa” tõi EJSi väärtusliku eksponaadi

1860
Jaan Ärmus annab EJSi juhiabile Lea Truskale ja tegevjuhi asetäitjale Andres Lillemäele üle hinnalise meene Valgevenest. Foto: EJS

Hirvepeibutajate “isa” Jaan Ärmus andis EJSi muuseumisse väärtusliku eksponaadi.

30. mail külastas tuntud Eesti jahinduse ekspert ja hirvepeibutajate traditsiooni aluspanija ning “isa” Jaan Ärmus jahimeeste seltsi ja andis jahimuuseumi kogusse väärtusliku kunstitöö – puitnikerdatud seinaplaadi. See kingiti Eesti võistkonnale äsja Valgevenes toimunud hirvepeibutajate Euroopa meistrivõistlustel. Kunstiteosel on kujutatud ristatud sarvedega hirvepullid.

Jaan Ärmuse sõnul on see väärtuslik kingitus tunnustus tehtud töö eest. “Eestlaste võistkonna aastatepikkune esinemine Euroopa võistlustel on andnud meie meestele enesekindlust ja kogemust peibutamise erinevate lugude esitamisel,” ütles Ärmus. “Igal peibutuse esitlusel peab olema sees oma lugu, mis oleks usutav, arusaadav ja tõene. Kohtunikel-hindajatel on see lugu juba enda sees olemas ja kui ta seda kuuleb, tunneb kohe ära,” lisas ekspert. “Näiteks võib peibutuslugu jutustada kuidas hirvepull hoiab ja kaitseb oma karja ning selles esitluses peitub rivaalidele arusaadav võiduhüüd,” rääkis Ärmus.

Eestlased on punahirve Euroopa meistrivõistlustel osalenud alates 2012. aastast, mil need toimusid Leedus Kaunases. Tollal esindasid Eestit segavõistkonnas Jaan Ärmus, Priit Karu ja Valgevene jahiseltsi president-tegevjuht Juri Shumskii. Selle aja jooksul on Jaan Ärmusest saanud rahvusvaheline kohtunik, kes täna noorematele tutvustab hirvepeibutamise saladusi.