Hiiumaa Jahimeeste selts mõistab linnujahi rikkumised hukka

Hiiumaa Jahimeeste selts mõistab linnujahi rikkumised hukka

2594
Foto: Flickr

12. septembril Hiiumaal toimunud nõupidamisel arutati veelinnujahiga seonduvat. Hiiumaa Jahimeeste Selts (HJS) mõistis hukka igasugused jahieeskirjade rikkumised veelinnujahil.

EJSi tegevjuhi Tõnis Kortsu sõnul arutati karmistatud veelinnujahi korda ja selle kasutuselevõttu Hiiumaal. „Hiidlased on uue korra kenasti vastu võtnud ja siiani on jahid hästi sujunud,“ sõnas Korts „Hiidlased on välisjahimeeste külastatavuse poolest maakondadest viiendal kohal, eelmisel hooajal külastas Hiiumaad 82 välismaist veelinnukütti. Hiiumaa jahindusjuhid suhtuvad rikkumistesse taunivalt ning eelmisel hooajal rikkumisi ei olnud,“ lisas Korts.

Hiiumaal kütiti eelmisel aastal jahikülaliste poolt 169 hane ja laglet ning 448 partlast. See teeb kokku 7,5 lindu jahikülalise kohta jahihooajal. Võrdluseks, et saagi saanud kohaliku jahimehel tuli hooaja kohta 5,2 lindu.

HJSi tegevjuhi Anu Sarapuu sõnul suhtutakse Hiiumaal linnujahi rikkumistesse äärmiselt taunivalt. „Selgitame igale jahikülalisele Eestis kehtivaid veelinnujahi reegleid ja anname neile kaasa lisamaterjali, nagu näiteks Eesti jahinduse hea tava ja veelinnumääraja jahimehele. Koolituse ja materjalide saamise kohta võtame külaliselt allkirja,“ selgitas tegevjuht.

„Juba aastaid on meil sisekorraga paika pandud jahisaatja kohustused,“ tõdes Sarapuu. „Meie juhatus on otsustanud, et külalisjahimeestega peab jahil kaasas olema kohaliku jahipiirkonna saatja, kes teab kohalikke olusid, juhendab ja aitab tagada jahi nõuetekohase kulgemise,“ selgitas ta. „Sellega suureneb ka jahikorraldajate vastutus. Kui vaatamata selgitustele peaks esinema rikkumisi, oleme rangelt jälginud nõuet, et jahikorraldajal meie juurde enam ei maksa tulla. Austus peab olema vastastikune,“ täiendas Sarapuu.

Alates 1. augustist kehtib uus ja karmistatud linnujahi kord väliskülalistele, mille järgi peab iga jahikülaline läbima kohustusliku koolituse. Koolitusi korraldab ja koolitajate vastavust kontrollis EJS Keskkonnaministeeriumiga sõlmitud halduslepingu raames. Tänaseks on veelinnujahikoolitajaid pisut üle saja ja teenus on kättesaadav üle Eesti. EJS on Eesti jahimeeste katusorganisatsioon ja taunib igasugust rikkumist jahipidamisel.