Hiiumaa Jahimeeste Selts 60

Hiiumaa Jahimeeste Selts 60

4393

18. märtsil möödub 60 aastat Hiiumaa jahimeeste oma organisatsiooni asutamisest.

Jahipidamisega on Hiiumaal ammustest aegadest ikka tegeldud, vahendab Hiiu Leht. Jahimehi ühendavat seltsi või muud sellesarnast siiski ei olnud siinmail olemas ja asi käis riiklikult kehtestatud reeglite alusel.

Tänapäeval on jahimehed seoses mitmete asjaoludega nagu metsa- ja põllukultuuride kahjustused, seakatk ja koduloomade murdmine, üldsuse suuremas huviorbiidis, seega võiks huvi pakkuda ka praeguse Hiiumaa jahimeeste seltsi kujunemise lugu.

Aastatel 1945–1957 olid jahimehed arvel kohalikus spordikomitees. Seal peeti ka kogu asjaajamisega seotud dokumentatsiooni, anti välja jahipileteid ja võeti vastu igaaastast riigilõivu. Jahimehi oli 1950ndate aastate alguses arvel 100–120.
1953–1957 registreeriti Hiiumaa jahimehed Saarte jahindusklubi koosseisu, mis ei olnud hiidlaste jaoks soodne kehva laevaühenduse ja muude takistuste tõttu.

1957. aastal 18. märtsil võeti vastu otsus Hiiumaa jahi­majandi moodustamise kohta. Põhikiri kinnitati 28. mail. Valiti juhtorganid, konverentsid pidid toimuma kahe aasta tagant, vahepeal juhtis tegevust juhatus. Liikmeid oli asutamise ajal 84. Kuni 1967. aastani olid juhatuse esimeesteks Jaan Pähna, Lembit Märjamaa, Vambola Kibuspuu, Elmar Lepp jt. Jahimehed kuulusid 15 sektsiooni, jahimaa jagati jahipiirkondadeks.

Kõrgemal pool aga oli otsustatud moodustada kõiki jahindusorganisatsioone ühendav ENSV jahimeeste selts (EJS) ja viia seni mitmete organisatsioonide nagu VS Jõud, VSÜ Kalev jt juures tegutsenud jahindus­organisatsioonid ehk jahindus­klubid ühise juhtimise alla. 18. jaanuaril 1967 Tallinnas Laial tänaval toimunud seltsi asutamiskoosolekust võtsid Hiiumaa Jahimajandi esindajatena osa allakirjutanu Viljar Rajaveer ja Madis Nõmmik.

Ilmselt oli otsustatud anda jahinduse suunamine mets­a­meeste kätte eesotsas metsa­majanduse ja looduskaitse ministri esimese asetäitja Feliks Nõmmsaluga ja nii ka tollase partei juhtimisel asi kujunes.

Hiiumaa Jahimeeste selts tähistab 60. juubelit laupäeval, 18. märtsil Kärdla kultuurikeskuses.

Loe edasi Hiiu Lehest.