Hiinal on tõsine probleem seakatkuga

Hiinal on tõsine probleem seakatkuga

1197
Foto: Flickr

Hiinas on ametnikud algatanud 60-päevase kampaania sigade ebaseaduslike veo tõkestamiseks, et vähendada seakatku levikut. Seakatku tõttu on hävinud juba 40% sigade populatsioonist.

Põllumajandusministeeriumi ametnik väitis, et Hiinas pole esimeses kvartalis suuri sigade Aafrika katku (SAK) puhanguid olnud, kuid kokku on esinenud kaheksa haiguspuhangut, mille tagajärel on hukkunud 738 siga, kirjutab the Guardian.

Kaks viimast katkujuhtimit tuvastati märtsis ja aprilli alguses Kesk-Hiinas Gansu provintsi lähedal, kus avastati veokid, mis vedasid põrsaid ebaseaduslikult teistesse provintsidesse. Ühel juhul teatasid ametivõimud, et 110 põrsast 67 suri SAKi tagajärjel. Sarnane juhtum leidis aset ka Kesk-Hiinas asuvas Chongqingis, kus 298 illegaalselt piirkonda toodud seast hukkus 67 seakatku tunnustega.

Mõned piirkonnad on Hiinas hakanud SAKi tõrjeks kasutusele võtma erinevaid meetmeid. Pealinna Pekingi ümbritsevas Hebei provintsis keelatakse ära tapamajad, kus on alla 150 000 sea.

Põllumajandusministri sõnul on selle aasta esimeses kvartalis seakatku juhtumeid olnud vähem kui eelmisel aastal samal perioodil. Samas pole aga olukord nii optimistlik, kui hiinlased väidavad. “Hiinal on siiani väga suured probleemid seoses seakatkuga ning valitsus pole selle heaks midagi ära teinud,” ütles veterinaar Wayne Johnson. “Nad oleks sellele saanud varakult piiri panna, aga nad ei teinud midagi,” selgitas Johnson ning lisas, et nad isegi keelustasid alguses testimise. “Iga päev liigub tapamajja katkutunnustega isendid ning nad ei puhasta isegi sõiduvahendeid,” sõnas Johnson.

Kohalikud omavalitsused on keeldunud SAKi diagnoosimisest, sest kui nad seda teeksid, peaksid nad maksma hüvitist, kuna seaduse järgi tuleb nüüd maksta nendel, kellel esineb farmis nakkushaigust.