HARULDANE VAATEPILT! Ilvesed ringkäigul

HARULDANE VAATEPILT! Ilvesed ringkäigul

2220
Foto: Urmas Tekkeli rajakaamera

Valgamaal Riidaja jahipiirkonnas jäädvustas rajakaamera koguni viis ilvest.

Oleme EJS-i kodulehel andnud infot selle kohta, et mõni aeg tagasi madalseisus olnud ilvesepopulatsioon on tugevalt jõudu kogunud ja järjest rohkem saabub meile infot ilveste tegemiste kohta üle Eesti.

Rajakaamera omaniku Urmas Tekkeli sõnul on seesugune vaatepilt üsna haruldane. „Minu kogemusel on see esmane juhus, kus kaamerasse satuvad koguni viis ilvest. Tõenäoliselt on söödaplatsil maiustavad ilvesed üks pere, eemal uudistavad üksikud kaaslast otsivad isendid,“ arvas Tekkel.

Ilvesed on keskmise suuruse ja pikkade jalgadega kaslased, kes võivad kaaluda kuni 30 kg. Nad on kiskjad, kelle põhiliseks saakloomaks on jänesed ja metskitsed, aga sobivad ka närilised, linnud ja teised kiskjad, näiteks kährikud ja rebased. Talvel eelistavad ilvesed jahtida sõralisi.

Iga isase territooriumil elab mitu emast. Kuigi ühel isasel on mitu emast, võtab isailves poegade kasvatamisest osa, õpetab, hooldab ja toidab neid vahel. Ilvesepojad jäävad ema juurde mitmeks aastaks, lahku minnakse vaid toidunappuse pärast.

Ilvesel sünnib 2,5 kuud pärast “pulmi” tavaliselt 1–3 poega, mõnikord võib neid olla ka 5. Ema imetab poegi 2–4 kuud, siis hakkab neile õpetama lihasöömist. Emailves lõpetab imetamise, kui pojad on umbes pooleaastased.

JAGA