Haneseire kolmas loendusperiood algab 7. mail

Haneseire kolmas loendusperiood algab 7. mail

972
Foto: Eric Sonstroem/Flickr

Ornitoloogiaühing tuletab vabatahtlikele meelde, et 7. mail algab haneseire kolmas loendusperiood. Oodatud on hanede vaatlused üle Eesti.

Ornitoloogiaühing teeb sel aastal hanede seiret ning kutsub vabatahtlikke linnutundjaid osalema hanede loendamisel üle Eesti. Haneseire kolmas ja ühtlasi viimane loendusperiood on 7.–12. mail, keskne loenduspäev on 9. mail.

Kõige efektiivsem on hanesid loendada hommikusel väljalennul ööbimispaigast või õhtusel sisselennul ööbimispaika, milleks on mererand, siselaht, järv, raba, polder. Loendus peab algama kindlasti tund enne päikesetõusu ning kestma vähemalt kella 10ni või kuni loendaja on kindel, et kõik haned on siirdunud põldudele. Õhtune loendus peab algama kolm tundi enne päikeseloojangut ja kestma pimedani. Kolmas variant on loendada hanesid päevasel sisselennul puhkepaika kella 10 ajal või hanede peatuse ajal nende päevases puhkepaigas kella 13–14 ajal, loenduse kestus peaks olema vähemalt tund.

Puhkepaigas on koos tuhandeid hanesid ja lindude arvukuse hindamine keerulisem. Seepärast tasub haned mitu korda üle lugeda, et veenduda loendustulemuse õigsuses. Kui loendada hanesid põldudel päevase toitumise ajal, tuleb veenduda, et linde ei loendata topelt.

Tulemused tuleb pärast iga loenduskorda sisestada andmehalduse keskkonda PlutoF, loodusvaatluste andmebaasi või saata e-postiga seire koordinaatorile Ivar Ojastele aadressil ivar.ojaste@gmail.com.

Lisaks loendustulemustele on oodatud ka fotod rabahanedest, et määrata rabahane alamliike. Fotod peavad olema teravad, piltidel peab selgelt näha olema lindude kaela värv, pea ja noka kuju ja noka muster. Fotod palun lisada koos loendusandmetega andmebaasi või saata aadressil ivar.ojaste@gmail.com koos infoga kes, millal ja kus (koordinaadid) pildistas. Kui ühest haneparvest õnnestus teha mitu pilti, siis palun kindlasti märkida, et tegu on sama parve, kuid erinevate lindudega. Fotosid kasutatakse ainult autorite nõusolekul ja autorile viidates.

Haneseire eestvedajaks 2020. aastal on Eesti Ornitoloogiaühing. Loendusandmed on vajalikud hanede rändepildi kaardistamiseks, samuti kasutatakse andmeid hanede kaitse- ja ohjamiskava koostamisel.

JAGA