Euroopa liidus täiendatakse võõrliikide nimekirja

Euroopa liidus täiendatakse võõrliikide nimekirja

2562
Foto: Flickr

Euroopa Komisjoni hääletuse tulemusel täiendatakse Euroopa Liidu ühtset ohtlike invasiivsete võõrliikide nimekirja 12 liigiga, mida ei tohi edaspidi importida, transportida, turustada, pidada, paljundada ega loodusesse lasta.

Keskkonnaministeeriumi looduskaitseosakonna peaspetsialisti Merike Linnamägi sõnul on võõrliigid elupaikade vähenemise ja killustumise kõrval olulisimaks ohuks liigirikkusele, kuid nende vastu võitlemine ja ennetusmeetmete kasutuselevõtt vaid ühe piirkonnapõhiselt on tihti tulemusteta, mistõttu on Euroopa Liit otsustanud asuda nende vastu võitlema ühiselt, vahendab Maaleht.

„Kuna liigi nimekirja kandmine lõpetab elusisendite kaubanduse ja transpordi Euroopa piires, väheneb ohtlike võõrliikide Eestisse jõudmise tõenäosus oluliselt,“ lisas ta.

Juba loodusesse sattunud nimekirja kantava võõrliigi puhul tuleb liikmesriigil astuda samme selle liigi ohjamiseks looduses, või kui liik on juba laialt levinud, siis vältida edasist levikut ja vähendada selle võõrliigi mõju ohustatud liikidele ja elupaikadele.

Nimekirja kantud liikidest on teadaolevalt Eesti looduses esindatud viis – kährikkoer (Nyctereutes procyonoides), ondatra e piisamrott (Ondatra zibethicus), hiid karuputk (Heracleum mantegazziuanum), väike vesikatk (Elodea nuttallii) ja verev lemmmalts (Impatiens glandulifera).

Lisaks on nimekirjas kolm Eesti aedades esinevat ilutaime – siidaskleepias (Asclepias syriaca), tšiilii gunnera (Gunnera tinctoria) ja harjas hiidhirss (Pennisetum setaceum), tõenäoliselt kodustes akvaariumites leiduv erilehine vesikuusk (Myriophyllum heterophyllum) ja Tallinna loomaaias peetav ilulind vaaraohani (Alopochen aegyptiacus).

Loe lähemalt Maalehest.

JAGA