Elusloodusega kauplemine ja selle tarbimine tahetakse ära keelata

Elusloodusega kauplemine ja selle tarbimine tahetakse ära keelata

1205
Foto: Flickr

Koroonaviiruse ja kardetava pandeemia leviku tõttu tõstati küsimus, kas tuleks loomaturud, elusloodusega kauplemine ja selle tarbimine ära keelata.

Üle 250 eksperdi, nende seas Euroopa jahindusorganisatsioon FACE ja rahvusvaheline looduskaitseliit IUCN saatsid sellega seoses kirja maailma terviseorganisatsioonile ja ÜRO keskkonnaprogrammile rõhutades elusloodusega kauplemise olulisust ja soovitades konkreetseid meetmeid.

Kirjaga rõhutati vajadust võidelda salaküttimisega ja leida terviklik lähenemisviis tulevase epideemia ohu vähendamiseks. Samuti toodi välja see, et lihaturud ja elusloodusega kauplemine ning tarbimine on olulised, kuna neist sõltub sadade inimeste toimetulek. Hästi reguleeritud elusloodusega kauplemisel on omad eelised ning see võimaldab salaküttimise vastu võidelda. Ka muud tegurid on olulised, mis mängivad rolli zoonootiliste haiguste leviku suurenemisel, nt tööstuslik põllumajandus ja elupaikade hävitamine. Veel rõhutati asjaolu, et zoonootiliste haiguste põhjustajaks on ka koduloomad.

FACE hinnangul vajame oma hääle tõstmiseks eksperte ja sidusrühmi, kuna jahivastased organisatsioonid nõuavad elusloodusega kauplemise, nende tarbimine ja kasutamise keelustamist, väites, et kõik elusloodusega seotud tegevused ohustavad rahva tervist.

FACE jätkab COVID-19 pandeemia taustal Euroopa tasandil peetavate loomatervishoiu aruteludel silma peal hoidmist.

JAGA