EJS-i “ulukid teel” projekt sai Euroopas kõrge tunnustuse

EJS-i “ulukid teel” projekt sai Euroopas kõrge tunnustuse

1312
FACE president Torbjörn Larsson ja "ulukid teel" projektijuht Urmas Salmu. Fotod: EJS

Euroopa jahimeeste katusorganisatsiooni FACE aastakoosolekul tunnustati parimaid projekte. Üheks nendest ostus EJS-i projekt “ulukid teel”.

Projektijuhi Urmas Salmu sõnul tuli selline tunnustus ootamatult, aga samas meeliülendav. “Kui seda projekti alustasime, siis ei olnud me päris kindlad kas me oleme õigel teel, aga tänaseks oleme veendunud, et tegelema õige ja väga vajaliku teemaga,” selgitas Salmu.

FACE andis auhinnad üle bioloogilise mitmekesisuse programmi raames. Programmil täitus tänavu 10 aastat. Seni on 25 Euroopa riiki esitanud ligikaudu 470 looduskaitselist projekti. 

EJS alustas “Ulukid teel” projektiga 2020. aasta kevadel. Selle eesmärk on vähendada liikluses inimeste ja metsloomade vahelisi kokkupõrkeid. Projekti käigus testitakse ja uuritakse maanteede tähispostidele paigaldatavate valgusreflektorite mõju metsloomadega seotud õnnetustele. Reflektorid paigaldati Lääne-Viru, Ida-Viru-, Lääne-, Pärnu-, Viljandi-, Tartu- ja Põlvamaale. Projekti käigus kaetakse Eestis seitsme maakonna 24 maanteelõigule kokku üle 1000 valgustõkke reflektorit.

Valgusreflektorid on paigaldatud maantee piirdepostide peale ja nende tööpõhimõte on päris huvitav – kahe järjestikuse piirdeposti vahele tekib auto tuledest metsa poole valgusmüür, mis hoiab metslooma teest eemale. See mõjub ulukile kui valgusfoor, andes hoiatussignaali, et teed ei ole mõistlik sel ajahetkel ületada. Rohkem projekti kohta saab lugeda siit.