EJ 5/2017: Antti Lang – muusikalinäitlejast jahimees

EJ 5/2017: Antti Lang – muusikalinäitlejast jahimees

2623

TEKST ja FOTOD JAANUS VAIKSOO

1. septembril esietendus Tampere Töölisteatris muusikal “Viiuldaja katusel”, kus teiste seas astus lavale Soome üks paremaid näitlejaid Antti Lang.

2011. aastal sai ta Prior Walteri rolli eest Tony Kushneri näitemängus “Inglid Ameerikas” aasta parima noore näitleja auhinna. Soomes tuntud ja armastatud muusikalinäitleja on aga Haapsalust pärit mees, kes ka praegu heameelega oma sünnikodus jahil käib.

Antti Lang on pärast “Viiuldaja” esietendust üle pika aja Eestis ja saabub kohtumisele EJS-i koos kahe shiba inu’ga, kelle nimed on Taro ja Kuma. Koerad on loomakliinikus käigust veel pisut uimased. Antti ütleb, et jahikoeri ei saa ta oma praeguse elurütmi tõttu pidada. Näitlejatöö tähendab pikki prooviperioode ja õhtusi etendusi, jahile pääseb harva ning juhuslikult ja jahikoertele poleks selline elu eriti rõõmus. Ent jahile kripeldab mees isegi.

Kuidas aga sai ühest eesti poisist Soome näitleja ja näitlejast omakorda jahimees?

Kumbki rada pole ju päris tavapärane. Antti jaoks aga on kõik see olnud vägagi lihtne ja loogiline. Kui ta töötas kümmekond aastat Helsingi linnateatris, siis oli tema garderoobis kolm näitlejat, kes kõik olid ka jahimehed. Nii et Soomes pole jahipidamine mingi haruldus isegi kunstirahva hulgas. Antti on jahipidamisega kokku puutunud poisipõlvest saadik, sest tema isa Aleksander Jõkk on vana jahimees Haapsalu jahiseltsis.

“Isa kaudu mul jahihuvi tekkiski,” ütleb Antti. “Umbes kahekümneselt hakkasin jahil käima, aga jahimeheeksami tegin Soomes. Jahile tulen ikka Eestisse. Isa elab Taeblas, kus sügiseti on eriti palju hanesid.”

Poisikesepõlvest on pärit ka Antti näitlemishuvi. Kaheksa-aastasena hakkas ta osalema Haapsalu kooliteatris “Pöialpoiss”, paar aastat hiljem (1990) läksid nad koos emaga elama Soome Tamperesse, kus ta lõpetas põhikooli ja gümnaasiumi ning jätkas õppimist Helsingis teatrikõrgkoolis, mille nelja-aastast stuudiumi võib võrrelda meie lavakooliga. Pärast ülikooli alustas Antti Lang näitlejateed vabakutselisena. Aastate jooksul on ta mänginud Helsingis, Tamperes, Vaasas, Riihimäel, Turus ja nüüd siis koosseisulise näitlejana Tampere töölisteatris. Üheks oma kõige ägedamaks tööks peabki ta lavastust “Inglid Ameerikas”, mis tõi talle ka aasta noornäitleja tiitli.

Elu loomulik osa

Tuntud näitlejana ei ole ta kohanud Soomes mingil moel halvakspanu oma jahiharrastusega seoses, pigem on see saanud positiivse vastuvõtu, kui kuuldakse, et ta on jahimees. “Jaht on ikka olnud Soomes elu loomulik osa. Siin on suured metsad ja jahimehi palju. Pealegi hindavad inimesed seda, et jahimees teeb toidu hankimiseks läbi kogu protsessi algusest lõpuni ise, ehk siis metsast pannile. Ei osta poest farmis toodetud liha, vaid kütib vabaduses kasvanud looma.”

Sel hooajal loodab Antti jõuda veel koos isaga põdrajahile. Kahjuks ei luba tihe mängukava Tamperes tihti Eestisse sõita. “Ja väga tahaks minna Põhja-Soome tetri küttima, mis on üks huvitavamaid ja ilusamaid jahte,” unistab näitleja. Kõike korraga ei jõua. Küll aga soovitaks meie jahimeestel Antti Langi nimi meelde jätta. Teinekord Soome sõprade juurde jahiretkele sõites tasuks teha väike kultuuriprogramm lisaks ja minna Tamperesse vaatama mõnd muusikali, kus näitlejast jahimees kaasa lööb, olgu see näiteks “Viiuldaja katusel” või 19. oktoobril esietenduv muusikakomöödia “Tugev on armastus”.