Eestis jahte korraldav itaallane: Eestis on väga lihtne jahte korraldada

Eestis jahte korraldav itaallane: Eestis on väga lihtne jahte korraldada

3117
Foto: Flickr

Kolmteist aastat Eestis elanud jahiturismi korraldava itaallase Samuele De Pizzoli arvates saavad Eestis väga lihtsalt jahte korraldada ka need, kes asjast vähe teavad.

“Näen, et on palju jahiturismi vahendajaid, keda ei huvita, kuidas asju aetakse,” ütleb De Pizzol Maalehele. “Eestis on nii, et praktiliselt igaüks võib jahti korraldada, ja selles ongi probleem.”

Mees ise tegutseb vastavalt Eesti jahireeglitele ning omab siinset jahitunnistust. Talle paistab, et aastatega on välismaalaste huvi Eestisse jahile tulla suurenenud. “Reklaamitakse, et tulge Eestisse, siin pole limiiti,” viitab De Pizzol konkurentidest jahikorraldajate meetoditele.

“Kui tahame, et jahisaak ei oleks liiga suur, siis peaks seda lihtsalt reguleerima,” pakub De Pizzol lahendust ebaeetiliselt suurtele saakidele, mille pildid sügiseti internetis levivad. Enda sõnul seab ta korraga lastud hanedele ja partidele jahieetikast tulenevalt piiri.

Eesti Jahimeeste Seltsi tegevjuhi Tõnis Kortsu arvates peaks samuti välismaalastele jahi korraldajal olema vastutus selle eest, mida tema toodud linnukütid metsas korda saadavad.

„Praegu karistatakse külalisi, kellele tihtipeale pole õiget instruktaaži tehtud, aga neid, kes selle pealt teenivad, mitte,” räägib Korts. „Kes on korralikud, teevadki asja korralikult, aga süsteem lubab turule ka pahatahtlikke inimesi, kes seadustest ja normidest ei hooli.” Ta peab oluliseks, et teemat ei arutataks emotsioonide põhjal – alati on hulgaliselt neid, kellele jahipidamine ühelgi kujul meeltmööda ei ole.

Ornitoloogiaühingu tegevjuhi Andres Kalamehe seisukoht on, et Eesti ei peaks olema koht, kuhu jahituristid massiliselt tulevad. „Välismaised jahipidajad peavad aru saama Eesti jahitavadest ehk peamiselt sellest, et kütitakse nii palju, kui ise tarbida suudetakse.”

 „Kui Eestist lendab läbi miljoneid linde ja eelmisel aastal lasti neid 12 400, siis see teema pole üldse märkimisväärne,” ütleb Keskkonnaministeeriumi jahinduse nõunik Tõnu Traks, tuues võrdluseks, et Soomes lastakse aastas ligikaudu 500 000 lindu. Samuti võib võrdluseks tuua selleaastase põtrade küttimise mahu, mis on 7430 isendit.

Loe lähemalt Maalehest.