Eesti Rahvaluule Arhiiv tänas Eesti Jahimeeste Seltsi koostöö eest

Eesti Rahvaluule Arhiiv tänas Eesti Jahimeeste Seltsi koostöö eest

158
Foto Alar Madisson, EKM
Foto: Alar Madisson, EKM

Eesti Jahimeeste Selts osales Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi 2023. aasta inimese suhetele loomade ja loodusega keskendunud kogumisvõistluse “Kohtumised metsloomadega” läbi viimises.

Möödunud aastal intervjueeris kogumisvõistluse korraldaja Mathilda Matjus Tartumaa jahimehi: Arno Kull, Andres Põhjala, Hillar Tõlgo, Kaljo Veltbach, Jaak Neerut, Kaarel Tuvike, Nikolai Laanetu, Rita-Anette Kohava. Tartu Jahindusklubi leppis kokku kohtumised jahimeeste ja rahvaluulekogujaga. Intervjuud toimusid Tartu Jahindusklubis. Võistlustöid luges ja hindas žürii, kuhu kuulusid: Mathilda Matjus, Jaak Volmer, Janno Simm, Riin Magnus, Astrid Tuisk, Valdo Valper.

29.veebruaril, toimus kirjandusmuuseumis kaastööliste päev, kus tunnustati parimaid kaastöölisi ning rahvaluulearhiiviga koostööd teinud inimesi. Eesti Rahvaluule Arhiiv tänas koostöö eest Eesti Jahimeeste Seltsi, Tõnu Petersoni ja Jaak Volmerit.

Üritusel andis Eesti Vabariigi president Alar Karis üle presidendi rahvaluule preemia. Alates 1935. aastast hakati igal aastal välja andma Eesti Vabariigi Riigivanema (presidendi) preemiat parematele rahvaluulekogujatele. Kogumispreemia taastati taasiseseisvunud Eestis 1994. aastal. Tänavu pälvisid preemia kaastöölised Sirje Võsa, Maila Jürgenson, Anu Soon, Liisa Nurme.

FIE Jaak Volmeri Ettevõtmised pani kogumisvõistluse preemiasaajatele auhinnaks välja meepurgid.

Rohkem infot ja galerii sündmusest Eesti Kirjandusmuuseumi kodulehel.

Jahimeestega tehtud intervjuud lisasid kogumisvõistlusele ühe kogukonna perspektiivi, kellel on endiselt säilinud vahetu kokkupuude metsloomadega. Jahijuttudes kajastuvad isiklikud kogemused ning jahimeeste vaatlustel põhinevad lood sisaldasid informatsiooni loomade käitumisest erinevates olukordades, nende anatoomiast ja elupaikadest. Jutustati kordadest, kui jahisaak saadi ebatavalisel viisil või peale pikka jahil käiku jäi üldse saamata, jutustati kordadest, kui ainult kuuldi metsloomi häält tegemas või nähti nende jälgi lumises metsas.

Rita-Anette Kohava pälvis Eesti Rahvaluule Arhiivilt omanäoliste jahilugude eripreemia. Rita-Anette Kohavaga intervjuud tehes tõusid esile looduse ja loomadega seotud eetilised ja moraalsed küsimused, mõtisklused jätkusuutlikkust loodushoiust ning Rita jutustas ka põnevatest kohtumistest karude ja kobrastega. Eripreemia auhinna pani välja Jahitarvete kauplus Trapper.

Rita-Anette Kohava: „Ei tea, kas teised jahimehed on rääkinud, et suuremas osas metsas käimistest  jääb loom nägemata ja juba see, et sa näed looma, on eriline“.

„Kui hakkasin jahil käima, siis oli meil jahipiirkonnas paar karu. Meil oli ka üks hästi suur karu ja me käisime sõbraga varitsusjahis. See oli haruldus ja siis olid hundid ka haruldased. Meie maja juures oli Eesti kõige esimene loomakaamera”, pajatas Rita-Anette ja lisas: “Nüüd minu arvates Eestis vist ei olegi looma, kellel pole oma kaamerat. Meil on kõigile: hirvedele, mäkradele, kanakullidele, kakkudele, toonekurgedele – kõigile on. Aga vot meil oli jahimaja lähedal metsakaamera ja rohkem kui 10 aastat tagasi oli tehnoloogia ka natuke teistmoodi, siis pidi vaatama „lives“ ja seda ei salvestatud. Keegi tegi vist pilti. Ja kui sinna kaamera ette sattus hunt, siis terve Euroopa kirjutas foorumites: „Kujutate ette, Eestis oli kaameras üksik hunt!“.

Mathilda jätkab oma uurimistöö raames jahimeeste intervjueerimist. Mälestusi jahist, metsas käimisest ja kohtumistest metsloomadega võib kirja panna ja saata meilile või võtta ühendust ja leppida kokku kohtumise!

Mathilda Matjus
mathilda.matjus@folklore.ee
Tel: 5567 7600