Compak Sportingu Pärnu GP võitis Tauno Tamm

Compak Sportingu Pärnu GP võitis Tauno Tamm

940
Pärnu GP esikuuik.

TEKST ja FOTOD JAANUS VAIKSOO

19.-20. augustil toimus Pärnu lasketiirus Compak Sporting FITASC Eesti GP 2023.

Kaks päeva põnevat ja pingelist võistlust väga hästi ettevalmistatud ja huvitavatel radadel. Osales 131 võistlejat üheksast riigist. Lisaks Eesti laskuritele olid kohale tulnud lähemad naabrid Soomest, Lätist, Leedust, kaugematest riikidest saabusid võistlejad Taanist, Ukrainast, Suurbritanniast, Iirimaalt ja Islandilt.

Esimese võistluspäeva järel jagasid üldarvestuses 98 tabamusega esikohta šotlane Struan Brodie ja Tauno Tamm, punkt vähem oli seitsmel võistlejal. Teine päev pidi otsustama, kes suudab sellest seltskonnast läbida kõige puhtamalt rasked rajad. Tauno Tamm jätkas muljetavaldava kindlusega. Taas vaid kaks eksimust ja kokkuvõttes suurepärane tulemus – 196 tabamust. Kuna Struan Brodie lõpetas võistluse 194 tabamusega, siis kerkis Tamme peamiseks ohustajaks parim lätlane Arnis Romans. Viimase raja eksimuseta läbimine oleks tõstnud ta jagama esikohta. Lätlane tegutses väga kindlalt kuni eelviimase laskekohani, siis tulid sisse kaks viga, mis tähendas, et võidumees oli Tauno Tamm ja Compak Sportingu GP võit jäi Eestisse. Arnis Romans pidas ümberlaskmise duelli Struan Brodiega, millest võitjana väljus šotlane. Seega teine koht Struan Brodiele ja kolmas Arnis Romansile.

Esikuuikusse mahtusid Mattias Blomster (Soome) ja Veikko Tihvan (Eesti) 192 tabamusega ning lätlane Kristaps Broks (191).

Naiste klassis kujunes välja Soome – Läti maavõistlus. Esimese päeva lõpetas väga hea tulemusega soomlanna Liina Laine (94 tabamust), järgnesid Iveta Tile (93) ja Agnese Caune (92) Lätist ja Anna Lillqvist Soomest (92). Teisel päeval suutis kõige stabiilsemalt lasta Agnese Caune, kokku 183 tabamust tähendas ühepunktilist võitu Liina Laine ees, kolmas oli Iveta Tile (181) ja neljas Anna Lillqvist (174).

Juunioride arvestuse oli ülekaalukalt parim taanlane Mads Baarupdal (179), teise koha võitis ümberlaskmisel kindlat närvi näidanud Roope Ojansuu Soomest (170) ja kolmanda koha Kaarel Paukku Eestist (170).

Seenioridest võitis soomlane Tuomo Valkeapää (189), teine oli Christian Kruse Taanist (185), kolmanda koha võttis ära meie mees Kaupo Kindsigo (184) ümberlaskmisega Markku Poutiaineni (Soome) ees.

Veteranidest võitis Lembit Mihkelstein (179), teine oli Viktor Beregov (164).

Master klassi kolm paremat olid Olev Kuuse Eestist (160), John Smith Suurbritanniast (153) ja Martti Paananen Soomest (152).

Võistluste peakorraldaja, Eesti jahispordi liidu tegevjuht Ivar Pärn tundis pärast võistlust suurt kergendust. „Teist aasta järjest Pärnu jahilasketiirus toimunud Compak Sportingu GP tõestas, et Eesti suudab korraldada kõrgel tasemel rahvusvahelisi jahilaskevõistlusi,“ ütles Pärn. „FITASCile on see oluline indikaator, et anda Eestile EM-i korraldamise õigus.“

Võistlust oli tulnud jälgima ka FITASC Compak Sportingu spordikomitee president John Hansen, kes andis Pärnu GP-le väga positiivse hinnangu. Tema arvamus on kindlasti oluline, et Eesti saaks lähitulevikus läbi viia Euroopa meistrivõistlused.

Pärnu GP võistluse peasponsoriks olid Adavere Meat, Thermtec Nord ja Clay Target Shooting Accessories.


Vastab EJSL-i tegevjuht Ivar Pärn

EJSLi tegevjuht Ivar Pärn (vasakul) ja FITASC Compak Sportingu spordikomitee president John Hansen.

Kui suur töö on ühe Grand Prix` võistluse ettevalmistamine?

See on tõesti suur töö. GP puhul algasid ettevalmistused ikka mitu kuud varem, juba eelmise aasta lõpus. Koostasime nimekirja, mida kõike on vaja teha, alustades parkimise korraldamisest ja WC-st, lõpetades radadega: kes panevad masinad üles, kes neid võistluste ajal hooldavad. Sinna vahele mahuvad veel toitlustamine, kohtunike otsimine, lippude hankimine jne, jne. Kõik selliseid pisiasju on ikka väga palju.

Millistest riikidest tulid võistluse kohtunikud?

Üks kohtunik oli Poolast, viis Lätist ja neli Eestist. Rahvusvahelisi kohtunikke oli kolm.

Kes olid rajameistrid?

Andres Ratassepp oli võistlustel kogu aeg kohal, lennud tegi ja masinad vaatas laskekohtadel üle Hannes Kuusmik, lisaks mitmed abilised.

Tauno Tamme võit oli kindlasti ka üllatus, ehkki tegemist on väga kogenud ja hea laskjaga.

Tauno on sel ja eelmisel aastal väga vähe lasknud ja võistlustel osalenud. Kuid kindel see, et ta on väga hea laskja, tema nimel on mitmeid Eesti meistritiitleid ja ta olnud ka mitmel aastal hooaja kokkuvõttes parim haavlilaskur.

Loodetavasti innustab võit teda jälle tõsisemalt tegelema.

Kindlasti, et võtta osa näiteks ka väljaspool Eestit toimuvatest GP etappidest. Kui tase on ikka selline, et võidu peale lasta, siis miks mitte. Kahesajast vaid neli möödalasku on päris muljetavaldav.

Milline oli välisvõistlejate tagasiside võistlustele?

Ma ei kuulnud ühtegi negatiivset märkust. Radade ja korralduse kohta tuli ainult positiivne tagasiside.

Võistlejaid oli kokku üheksast riigist.

Eriti hea meel on mul Inglismaa võistlejate üle. Kuna nemad ei kuulu enam Euroopa liitu, siis on neil päris keeruline relvadega reisida. Tegin omalt poolt kõik selleks, et nad saaksid tõrgeteta kohale tulla. Inglismaalt oli kolm ja Iirimaalt üks laskur. Islandi võistleja Jon Valgeirsson käib kohal praktiliselt kõigil Põhja-Euroopas toimuvatelt GP etappidel. Soomlastele oli see siin nagu koduvõistlus, kahjuks jäi päris palju lätlasi ja leedulasi tulemata.

Sellest hoolimata oli Tauno võidutulemus kõrgest rahvusvahelisest klassist.

Igal pool oleks ta selle tulemusega kindlasti 6-8 parema hulgas.

Eesti jahispordi liidu eesmärk on korraldad Compak Sportingu EM Eestis?

EM pidi toimuma juba 2021, aga see lükati edasi, kuna oli veel covidi aasta. Nüüd on aga meie korraldusõigust kogu aeg edasi lükatud. Pärnu jahimeeste liit otsustas, et ehitavad tiiru täiesti valmis ja aasta 2026 võiks olla see hetk, kui EM toimub Pärnus. Loodame, et kaasa aitavad ka John Hanseni väga head muljed siin nähtust, sest tema teeb sellest võistlusest ametliku kokkuvõtte FITASCi juhatusele. Igal juhul minu poolt Pärnu korraldajate ja Eero Nõmme ees müts maha! Kõik, mis me enne võistlust kokku leppisime, sai tehtud ja oli korras. Võistluste käigus oli kogu meeskond igal hetkel tegutsemisvalmis. Väga palju ongi sellise tasemega võistlusel taustatööd, mida võistlejad tegelikult ei näe.


Võistlusjärgne lühiintervjuu Compak Sportingu Pärnu GP võitja Tauno Tammega

Compak Sporting Pärnu GP 2023 võitja Tauno Tamm (paremal) ja Kaupo Kindsigo.

196 tabamust. On see sinu parim tulemus?

Jah, peaks olema parim – mõlemal päeval 98.

Samuti oli see sinu esimene GP võit?

Olen olnud varem esikuuikus, aga võit oli esimene.

Küllap oli see siis ka sulle endale üllatus.

Pigem üllatus. Aeg on läinud nii kiiresti, et ei ole saanud palju trenni teha.

Pärast esimest päeva oli seis juba paljulubav, kui juhtisid koos šotlasega.

Jah, aga see oli ainult esimene päev, teisel päeval võib veel kõike juhtuda.

Kas enne viimast seeriat tuli ka pinge sisse?

Ikka tuli. Mõned lätlased käisid juba ütlemas, et kui puhast ei tee, siis ei võida.

Kuidas radu hindad?

Rajad olid mõnusad, kuigi väga tehnilised. Nii öelda lihtsat märki laskuril ei olnud, pigem ikka rasked rajad kui kerged.

Millised plaanid on edaspidiseks, kui tõsiselt kavatsed laskmisega tegeleda?

Tegelen tõsiselt, aga otseseid plaane ei ole. Seda aastat olen võtnud rahulikumalt, aga järgmisel aastal jääb ehk laste kõrvalt rohkem aega ja saab laskmisega tõsisemalt tegeleda. Sel aastal on veel septembri lõpus Lätis Viesaki Cup sportingus, kus ma kindlasti osalen, ja enne seda Inglise sporting Elvas.  

Igal juhul palju õnne sulle! See oli ilus võit meile kõigile tänasel Eesti iseseisvuse taastamise aastapäeval.

Aitäh!