Balti riigid vajavad seakatkuga võitlemiseks EL-ilt rohkem toetust

Balti riigid vajavad seakatkuga võitlemiseks EL-ilt rohkem toetust

2618
Foto: Pixabay

Eesti, Läti ja Leedu soovivad Euroopa Liidult saada täiendavat toetust seakatku vastu võitlemiseks ja haiguse tõttu kahju saanud seakasvatuse arenguks.

Lätis on tänavu ühele omanikule kuuluvas kahes suurfarmis tulnud Aafrika seakatku tõttu hukata 15 000 siga. Võimalik, et peaaegu aasta jooksul, mil Läti kodusead katku ei nakatunud, vähenes omanike valvsus, kuid politsei uurib endiselt ka kuritahtlikkusega seotud versioone, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

“Meie arvates on kõige tõenäolisem inimlik faktor – tähelepanematus, võib-olla ei vahetatud riideid või ei täidetud bioohutusmeetmeid muul moel,” selgitas Läti põllumajandusminister Janis Duklavs.

Tänavu on seakatk tuvastatud ligi 1500 metsseal
Suur osa Balti riikidest on Aafrika seakatku tõttu piirangutsoonis. Eesti, Läti ja Leedu on investeerinud palju raha, et pidurdada haiguse levikut. Leedus on väga karmid nõuded andnud ka tulemusi.

“Eelkõige võiks raha anda sellele, et katku veel paremini kontrolli all hoida. Teiseks on põllumehed kannatanud ja kaotanud. Üks probleem on ka see, et me saaks seakasvatuse uuesti jalule aidata,” selgitas maaeluminister Tarmo Tamm.

Loe lähemalt ERRist.