Avati väljapanek ajaloolistest sõraliste postkaartidest

Avati väljapanek ajaloolistest sõraliste postkaartidest

626
Urmas Rooden postkaartide väljapanekuga. Fotod: EJS

EJS-i majas avati 9. novembril kaunis sõraliste postkaartide väljapanek Urmas Roodeni erakogust. Selle avasid Margus Puust koos EJS-i juhatuse liikmetega novembrikuu koosoleku eel.

Väljapanekul on ajaloolised postkaardid hirvlastest ja sõralistest. Lisaks on osad postkaardid reprod kuulsatest maalidest, mis pärinevad aastatest enne 1945, aga on ka vanemaid. Osad postkaardid on ka postitemplite ja markidega.

Urmas Rooden peab tähtsaks, et ajalugu säiliks ja väärtuslik info oleks kättesaadav. „Ega ei tahaks, et jahindusega seotud info ära kaoks. Inimesed arvavad valdavalt, et vanakraam on praht ja kipuvad minema viskama väärtuslikku kraami, näiteks mõnda vanaaegset märki, mis täna on hinnalise väärtusega,“ tõdes ta.

Roodeni kogust moodustavad põhiosa postkaardid, embleemid, märgid ja lipud. Suur osa on ka kokkutulekute temaatikat, sh voldikuid, teatmikuid, infomaterjale, aga ka mõned aumärgid jms. Temale kuulub teadaolevalt ainuke täielik kogu jahimeeste kokkutulekute sümboolikast.

Endale kõige tähtsamaks kogutavaks esemeks peab ta kütiseltsi märki. „Kui Eesti 1947. aastal okupatsiooni all oli, siis tehti Preisimaa 50. aasta jahiseltsi märk. See on kahtlemata üks haruldasematest märkidest mu kogus,“ tõdes ta.

Kollektsionäärist jahimehe suurem huvi on just Ida-Virumaa vastu, kus ta on ise pärit ning pikalt elanud ja toimetanud. „Kohtla-Nõmmet nimetati jahiseltskonnas kunagi huumoriga Rodengradiks ja siin on aegade jooksul olnud palju Roodeneid. Minu sugulased on jahikogukonnas olnud põlvest põlve. See teema on meil aktiivne juba vähemalt kolmandat põlve,“ selgitas ta.

Taust

Kollektsionäär Urmas Rooden (59) alustas kogumist juba poisikeseajal. Onu Guido Roodeni (endine põlevkivibasseini jahindusklubi esimees) juures käies tekkis huvi koguda erinevaid jahindusega seonduvaid trükiseid. Kuna Urmase isa pere seitsmest vennast olid viis jahimehed, siis nende toel huvi jahipidamise ning selle temaatika kollektsioneerimise vastu aina süvenes. Urmas on jahimees juba aastast 1975 ning kuulub Ida-Viru Jahimeeste Seltsi Kohtla-Nõmme jahtkonda. Urmas Roodenit on 2020. aastal tunnustatud EJS-i teenetemärgiga Kobras.

Urmas Rooden on väljapanekuid oma kollektsioonist varasemalt eksponeerinud mitmetel jahiüritustel. Näiteks 2021. aastal Ida-Virumaal Mäetagusel jahirahu väljakuulutamisel ja tänavu suvel jahimeeste kokkutulekul. Kohtla-Nõmmel oli spetsiaalses telgis põhjalik väljapanek jahimeeste kokkutulekutest läbi aegade.