Apteekides saab puukentsefaliidi vastu vaktsineerida

Apteekides saab puukentsefaliidi vastu vaktsineerida

777
Foto: Christian Hugues/Flickr

Puukentsefaliidi vastu saab vaktsineerida 2022. aastal alates 21. märtsist üle Eesti ligikaudu 30 apteegis.

Vaktsineerida saavad täiskasvanud ja lapsed alates esimesest eluaastast.

Vaktsineerimise teenus apteegis on tasuline. Ühe vaktsineerimisteenuse hind on lastele 36€ ja täiskasvanutele 39€. Teenuse eest tasumine toimub apteegis kohapeal.

Planeeritav ajaline kestvus ühe vaktsineerimise puhul on kuni 15 minutit, saatekirja pole vaja, kuid broneerida tuleks aeg. Apteegid, kus saab vaktsineerida, leiab siit.

TAUST:

Puukentsefaliit on haigus, mille põhjustajaks on flaviviirus, mis kandub inimestele edasi peamiselt puukidega.

Puukentsefaliidi viiruste nakkusallikateks ja pärisperemeesteks on närilised, veised, kitsed, hobused, põdrad, hirved ja muud loomad, kelle verest puugid toituvad. Loomad on viiruste kandjad, kes ise ei haigestu.

Puukentsefaliidi viiruste ülekandjateks inimestele on puugid, kes puugihammustuse teel kannavad ühtlasi üle ka viirusi. Puukentsefaliidiviirusel on kirjeldatud 3 erinevat alltüüpi.  Viirused võivad levida inimesele ka nakatunud looma (näiteks kitse või lehma) pastöriseerimata piima või piimasaaduste tarbimisel.

Haigus ei levi inimeselt inimesele, seega haige ei ole teistele nakkusohtlik. Puukentsefaliiti saab ennetada kaht viisi: vaktsineerimisega ja puugihammustuse vältimisega. Puukentsefaliidi vältimiseks on olemas tõhusad ja ohutud inaktiveeritud vaktsiinid nii täiskasvanutele kui lastele.